1 9

21 Şubat 2020 Cuma

Bakanlık'tan “zombi araç” önlemi!

Özkan Sarıtoprak “Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz!”

CHP Darıca Belediye si Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak, 5 yıllık stratejik plan ve raporlar hakkında, “Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

banner158
03 Ekim 2019 Perşembe 19:04
Özkan Sarıtoprak “Darıca Belediyesi’nin raporları güvensiz!”

CHP Darıca Belediye si Plan Bütçe Komisyon Üyesi Özkan Sarıtoprak, 5 yıllık stratejik plan ve raporlar hakkında, “Raporlar bu hali ile güvenilmez ve Darıca halkının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır” dedi.

Darıca Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Mecliste Darıca Belediyesi Plan Bütçe Komisyon üyesi Özkan Sarıtoprak 5 yıllık stratejik planlar hakkında bir konuşma yaptı. Sarıtoprak konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Bize her zaman olduğu gibi son günde verdiğiniz 5 yıllık stratejjk planın son hali hakkında görüşlerimizi belirtmek üzere söz almış bulunmaktayım. Her şeyden önce bu planı da geçmişteki yapılanlar gibi özensiz ve aceleyle, yapmış olmak için yapılan bir iş olarak gördüğünüz anlaşılıyor. Plan birçok yerinde bir önceki plandan kopyala yapıştır olarak derlenmiş, öyle ki geçen dönemde eleştirdiğimiz organizasyon şemasında yine belediye meclisi yok. İki adet encümen var.

YÜZDE 10’LUK DÜŞÜŞ VAR

Planda altyapı tamamlanma oranlarında bir gariplik var. 2015-2019 planında var olan tamamlanma oranlarının bu dönem düştüğünü görüyoruz. Örneğin bir önceki planda su ve elektrik hatlarının tamamlanma oranları %95, kanalizasyon hatlarının tamamlanma oranları ise %90 olarak gözükmekteyken, şimdi bu oranların %85 ve %80 olduğunu belirtmektesiniz. Oranlarda %10 luk bir düşüş söz konusudur. Bu süreçte Darıca’da yeni imara açılan bir alan olmadığına göre bu düşüşün sebebi nedir? Bu düşüş gerçekse sebebinin burada belirtilmesi gerekmez mi?

DARICA DOĞAL SINIRLARINA KAVUŞMALI

Planda İlçenin zayıf yönlerini belirtirken bunları gidermek için önerileriniz yetersiz kalmaktadır. Örneğin sanayi tesislerinin azlığı bir zayıflık olarak görülmekte, ancak bunun çözümü olan Darıcamızın doğal sınırlarına kavuşturulması konusunda yıllardır yaptığımız çağrılar hep karşılıksız kalmaktadır. İlçemizin sınırları olması gerektiği gibi Demir yolu hattına çekilirse, Sarkuysan ve Kroman Çelik gibi Darıca’nın havasını kirleten ancak vergisini Gebze’ye ödeyen ciddi sanayi kuruluşlarını kazanmak mümkün olacaktır. Geçmişte olduğu gibi bu günde bu konudaki her türlü girişimi her aşamada destekleyeceğimiz bir kez daha taahhüt ediyoruz.

DARIC A BELEDİYESİ GÖZ BOYUYOR

Son olarak rapor ekindeki planlanan yatırımların birçoğu Büyükşehir ve bazıları da Merkezi hükümet projesidir. Kamu Binaları, Millet Bahçesi, Darıca-Gebze Metro hattı ve benzerleri. Bunların sanki Darıca belediyesinin yatırımıymış gibi sunulmasının halka karşı bir göz boyamadan öte bir anlamı yoktur. Yine bu yatırımların yaklaşık maliyetleri hakkında bir bilgi yoktur. Eğer böyle bir bilgi olsa bu işlerin belediyemiz bütçesinden yatırıma ayırdığınız paylarla yapılıp yapılamayacağını değerlendirme şansımızda olabilirdi.

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV