banner157
19 Ocak 2021 Salı

Valilik buzlanma ve dona karşı uyardı!

Özkan Sarıtoprak;  “Halkın parasını neden müteahhit firmalara veriyorsunuz?”

Darıca Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında konuşan CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak, Pandemi döneminde Darıca Belediyesi’nin ayırdığı bütçelere yüklendi. 

banner158
01 Ekim 2020 Perşembe 18:09
Özkan Sarıtoprak;  “Halkın parasını neden müteahhit firmalara veriyorsunuz?”
 Darıca Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında konuşan CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi Özkan Sarıtoprak, “Darıca halkı sizden hizmet beklerken, pandemi sürecinde özel kaleme hizmet alımları için 3,7 milyon nasıl ayırırsınız? Birçok müdürlüğün bütçesini kaplayan hizmet alımı ile Darıca halkının parasını müteahhit firmalara vermek için neden bu kadar gönüllüsünüz” dedi.  Darıca Belediye Meclisi bugün Darıca Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.  Gerçekleştirilen toplantıda CHP’li meclis üyeleri 2021 gelir tarifesi ve 2021 bütçesine muhalefet şerhi koydu. 2021 gider bütçesi hakkında söz alan CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyon Katibi Özkan Sarıtoprak açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “2021 bütçesini incelediğimiz zaman görüyoruz ki geçmiş yıllardan bir ders çıkartmamışsınız. Hala aynı hatalar devam etmekte.

DARICA HALKI SİZDEN HİZMET BEKLİYOR

Size her zaman söyledik. Bir bütçenin başarısı sermaye giderlerine ayırdığı kısım ve gerçekleşme oranı ile ilgilidir. Fakat siz bizi dinlememekte inat ediyorsunuz. Bu inadınız Darıca halkının paralarını yanlış yere harcamanızı sağlıyor. Darıca halkı sizden hizmet beklerken siz hangi hakla özel kaleme hizmet alımları için 3,7 milyon ayırırsınız? Pandemi sürecinde hangi temsil ağırlamaya para harcayacaksınız? Sadece özel kalem mi? Birçok müdürlüğün bütçesini kaplayan tek bir harcama var: hizmet alımı. Darıca halkının paralarını müteahhit firmalara vermek için neden bu kadar gönüllüsünüz?

TABLET DAĞITIMI VE ÜCRETSİZ İNTERNET YARDIMI YOK

215 Milyon TL’lik bütçenin sadece 32 milyon lirası sermaye gideri olarak ayrılmış durumda. 119 milyon lirası mal ve hizmet alımlarına ayırarak Darıca halkına hizmet vermiyorsunuz. Keşke bu mal ve hizmet alımları içinde Darıca’da yaşayan tüm öğrencilere 1’er tablet dağıtımı olsaydı. Keşke bu alımların içerisinde tüm Darıca öğrencilerin yararlanacağı ücretsiz internet olsaydı. Yoksul halka yardımları arttırsaydık. Darıcanın sorunları için adım atmış olsaydık. Bunların hiç biri bu bütçe ile yapılmıyor, yapılmayacak da.  

YANLIŞ YAPILAN BÜTÇEYE ONAY VERMİYORUZ

Unutmayın zaman hızlı ilerliyor. 2024 seçimlerinde bu halk bunları unutmaz ve sizden hesabını sorar. Halka ait olan bu parayı iyi kullanmak boynunuzun borcudur. Bu vebali hiçbiriniz ödeyemezsiniz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak yanlış yapılan bu bütçeye onay vermiyoruz. Bu vebale ortak olmayacağız. Sizlere tavsiyemiz tüm müdürlüklerde sadece acil olan mal ve hizmet alımlarının yapılmasıdır. Onun dışında kalan bütçeyi sermaye gideri olarak Darıca halkının kullanımına sunun. Oy alabilmek için Darıca halkına söz verdiğiniz hizmetleri yapmak için çalışın. Yandaşlarınızı zengin etmek için değil.”

ZAM İSTEĞİNİZ BİZİ ŞAŞIRTTI

2021 gider bütçesine muhalefet şerhinin konulmasının ardından 2021 gelir tarifesine de muhalefet şerhi koyduklarını belirten CHP Darıca Belediye Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyon Katibi Özkan Sarıtoprak, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Ekonomik koşullar her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Halkın ve esnafın durumu içler acısı. Bu süreçte hükümetin ve yerel yönetimlerin halkın dertlerine deva olması beklenirken, zam isteği ile karşımıza çıkmanız bizi şaşırttı. Darıca halkına iyilik yapmak istiyorsanız bu zam oranlarından vazgeçin. İnsanlar çocuklarının eğitimlerini düşünürken, insanlar geçim derdiyken Darıca Belediyesi olarak onlara yardım etmek zorundayız.

KRİZ ORTAMINDA ZAM YAPILMASINA KARŞIYIZ

Bu zam ile aylardır dükkânları kapalı kalmış esnafa zulüm ediyorsunuz. Bu zam ile yeni işyeri açmaya cesaret edecek insanların cesaretini kırıyorsunuz. Güvene talip olurken Darıca Belediyesinin borçlarını biliyordunuz. Bu borçlu belediyeyi yönetmenin yolu zam yapmaktan değil, kaynakları doğru harcamaktan geçer. Kaynakları doğru harcamadığınızı yapılan bütçelerden de gördük. Sizin başarısız yönetim anlayışınızın faturasını zam yolu ile Darıca halkına kesemezsiniz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak özellikle pandemi sürecinde ve bu ekonomik kriz ortamında zam yapılmasına karşıyız. Bu sebeple gelir tarifelerine muhalifet şerhi koyuyoruz.”

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV