banner131

06 Mayıs 2021 Perşembe

Nisan ayında ihracat rekoru kırdık!

DİLOVASI'NDA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ DÜZENLENDİ

3 Aralık Dünya Engeliler Günü Programı, Mehmet Zeki Obdan İlk Okulu bünyesinde Dilovası Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

banner158
06 Aralık 2017 Çarşamba 12:58
 DİLOVASI'NDA ENGELLİLER FARKINDALIK GÜNÜ DÜZENLENDİ
banner159

Dilovası Belediyesi ve Mehmet Zeki Obdan İlkokulu'nun ortaklaşa düzenledikleri 3 Aralık Engelliler Farkındalık Günü Dilovası Belediyesi Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Programa Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, İlçe Jandarma Komutan Vekili Mehmet Hamalı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, İlçe Spor Müdürü Murat Babaoğlu, DENAD Başkanı Samet Elden, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülay Artut, Gençlik Kolları Başkanı Emre Sarıca, Mehmet Zeki Obdan İlkokulu Müdürü Salih Toltar ile çok sayıda davetli katıldı.  
 
FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BURADAYIZ
Program öncesi konuşma yapan Dilovası Engelliler ve Engelli Aileler Derneği Başkanı Samet Elden, "Birleşmiş Milletler 3 Aralık 1992 yılında aldığı kararla 3 Aralık'ı Dünya Engelliler Günü olarak ilan etmiştir. 3 Aralık'ta tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Gerek sosyal yaşamda gerek iç yaşamda bir çok sorunla karşılaşan engellilerimizi unutmamamız gerekiyor. Biz bugün burada bir kutlama yapmıyoruz. Ülkemizin %13'ünü oluşturan engelli kardeşlerimiz için farkındalık oluşturmak ve onları anlamak için buradayız. DENAD olarak 2018 yılı ilçemizde engelli kardeşlerimizin yılı olacaktır. Yapacağımız bir çok proje ile farkındalığımızı ortaya koyacağız."dedi.
 
ONLARI SEVGİYLE KUCAKLAMALIYIZ
Elden'in ardından konuşan Mehmet Zeki Obdan İlkokulu Müdürü Salih Toltar, "Okulumuzda bulunan engelli çocuklarımızın önemsendiklerini göstermek adına onların üzerinde ayrıca durmaktayız. Onları önemseyerek onlarla iletişim kurarak hem hayatlarını kolaylaştırmak hemde sosyal aktivitelere katılımlarını sağlamak için öğretmen arkadaşlarımızın büyük önem göstermektedirler. Okul içerisinde bizler bunları yaparken ailelerinde aynı şekilde onlara ciddi özen göstermeleri gerekmektedirler. Onların hayatın bir parçası olduklarını unutmamalı ve onlarında birer birey olduklarını çok iyi bilmeliyiz. Onları sevgiyle anlayışla kucaklamalıyız. Onlara dost elimizi açmalıyız. Hayata sarılmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Onların inanmaları ve hayata bağlanmaları sonrası çok başarılı olabileceklerinin bir çok örneğini görüyoruz. Unutmamalıyız ki her sağlıklı birer bir gün engelli bir birey olabilir."dedi.
 
ONLAR BİZİM BİRER PARÇAMIZ
Programda son olarak konuşan Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, "Unutmamalıyız ki şuan engelli olmasak da hepimiz birer engelli adayıyız. Ülkemizin %13'ünü kapsayan her kardeşimiz bizim birer parçamızdır. Bizlere düşen görev onları topluma daha iyi adapte olması ve bizlerin birer parçası olduğunu göstermeliyiz. Onların sorunlarını istihdam sıkıntıları ortadan kaldırmak için çalışmalıyız. Hükümetimiz gerek istihdam ve gerekse sosyal yaşantıları konusunda son dönemde ciddi adımlar atmaktadır.
 
SEVGİYİ PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
Dilovası Belediyesi olarak engelli kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya çalıştık. Onların hayata entegre olması için bizde yerelde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Onların birlik ve bütünlüğünü sağlaması bir arada sorunlarını çözmeleri ve dile getirmeleri için tahsis ettiğimiz engelliler merkezimizi geçtiğimiz haftalarda hayata geçirdik. Sloganımız "Sevgiyi paylaşmak için engel yok" Dilovası Belediyesi olarak bundan sonrada engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."dedi.
 
DOLU DOLU PROGRAM GERÇEKLEŞTİ
Konuşmaların ardından öğrencileri şiirler okundu, işaret diliyle nasıl konuşulduğuyla ilgili gösteriler yapıldı, resim sergisi düzenlendi ve engellilerin sorunları üzerine kısa kısa açıklamalarda bulunulurken, ayrıca programda sahne alan engelli sanatçı Serhat Atasoy birbirinden güzel türküleriyle konuklara müzik ziyafeti sundu.
 
PROTOKOL ESKİ MASALLARI SESLENDİRDİ
Programda ayrıca engelli öğrencilere içlerinde eski ve klasik masallardan oluşan seslendirmesini de Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan ve Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar'la birlikte diğer protokolün seslendirdiği masal Cd'leri dağıtıldı. Programda ayrıca cd'lerin hazırlanmasında önemli katkısı olan işadamı Kocaman Denizciliğin sahibi Kadir Kocaman'a da teşekkür edildi.   

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV