1 9

22 Eylül 2019 Pazar

RAYLI TEKNOLOJİLER ENSTİTÜSÜ GEBZE'DE KURULACAK

Döviz mevduat hesapları rekor kırdı

Haziran ayının ilk haftasında döviz hesapları tavan yaparak rekor seviyeye ulaştı. Dövize olan bu talep bankalardaki döviz mevduat hesaplarını şimdiye kadarki en yüksek seviyeye çıkardı.

14 Haziran 2019 Cuma 10:31
Döviz mevduat hesapları rekor kırdı

 Türk Bankalarındaki müşterilerin döviz hesapları 2,75 milyar dolar gibi yüksek bir artışla 185.81 milyar dolara yükselerek rekor kırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (T.C.M.B ) verilerine göre 2019 yılı Haziran ayının ilk haftasında ( 7 Haziran ile biten haftada) kişilerin yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 1.24 milyar dolar artış göstererek 112.82 milyor gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Kurumların ise 1.5 milyar dolar artışla 73 milyar dolara geldi.

Böylelikle yurtiçi müşteriler yılbaşından bu yana döviz birikimlerini 24.8 milyar dolar arttırmış oldu.

MB haftanın bir günü ( her Perşembe günü) bir önceki haftanın verilerini kamuoyu ile paylaşıyor. 31 Mayıs haftası piyasaların bayram tatili nedeniyle kapalı olmasından dolayı bir sonraki hafta olan 7 Haziran verileri açıklandı.

Bu açıklamaya göre, 31 Mayıs itibari ile yurt içi yerleşiklerin kıymetli madenler dahil diğer bütün yabancı para, mevduat ve fonları 479.2 milyon dolar artışla 183.05 milyar dolar olmuştu.

Yine Merkez Bankası (MB) verilerine göre 31 Mayıs sonu ile biten haftada kişilerin döviz cinsinden mevduat ve fonları 1.28 milyar dolar artarak 111.58 milyar dolara yükselirken, kurumların ise 796.6 milyon dolar azalarak 71.47 milyar dolara gerilemişti.

Yurt içi kişilerin döviz biriktirme veya bozdurma eğilimleri Türk Lirası açısından da yön belirleyici oluyor. Bunun için MB ve Ekonomi kurmayları son dönemde dolara talebi azaltacak caydırıcı adımlara yöneldi.banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV