banner157
25 Temmuz 2021 Pazar

Diyanet Cuma Hutbesi|23 Temmuz 2021
banner161

Gebze İlçe Sağlıktan “Kanser Haftası“na dikkat!

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerden oluştuğuna dikkat çekti.

banner158
01 Nisan 2021 Perşembe 16:05
Gebze İlçe Sağlıktan “Kanser Haftası“na dikkat!
banner159
 

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerden oluştuğuna dikkat çekti.

 

Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerden oluştuğuna dikkat çeken Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU; “ İlçemizdeki verileri değerlendirildiğimiz taktirde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmakta. Ayrıca kanser tedavisi üzerine yapılan yatırımlar ile değil, önleme ve erken teşhis üzerine yöneltilen eylem planları ile kontrol altına alınabilmekte. Bununla beraber alkol ile mücadele, fiziksel aktivitelerin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, gibi kanserle mücadele de çok önemli unsurlar vardır.” dedi.

Kanserin ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında  kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından çok önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi arttığına dikkat çeken KADIOĞLU ; “ Yeryüzünde her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemekte.” dedi.

 

 

Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Rukiye Çakır bilgilendirdi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Sorumlusu Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Rukiye Çakır ;  KETEM Birimi'de 40-69 yaş arası kadınlarda klinik meme muayenesi ve mamografi ile meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlarda HPV-DNA ve Smear ile rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde ise  gaitada gizli kan testi ile bağırsak kanseri taraması yapılıyor. Meme Kanseri erken teşhisinde önemli rol oynayan Mamografi çekimlerimiz Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'nde (KETEM)  ücretsiz yapılmaktadır.” dedi.  Randevu İrtibat Adresi: Tel: 0 262 644 7250

 

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV