16 Eylül 2019 Pazartesi

Davutoğlu ve Babacan'a sürpriz davet

Tarihi eserlerde nem tehlikesi!

Bölgemizde bulunan ve milli hazine değeri taşıyan çok sayıda taşınmaz tarihi eserin nem ve korozyon tehlikesi içinde olduğu belirtiliyor.

24 Mayıs 2018 Perşembe 13:56
Tarihi eserlerde nem tehlikesi!

 


Bölgemizde bulunan ve milli hazine değeri taşıyan çok sayıda taşınmaz tarihi eserin  nem ve korozyon tehlikesi içinde olduğu belirtiliyor. Üç yıl önce yapılan restorasyonla  Çoban Mustafapaşa Külliyesi’nin yıkımdan kurtarıldığı da bir gerçek olarak ortaya çıkmıştı.

 

- Gebze’nin sahip olduğu bir çok tarihi eserin zamanın aşındırıcı etkisinin yanı sıra bu aşındırmayı hızlandıran korozyon ve nem tehlikesi ile karşı karşıya da olduğu vurgulanıyor. Bölgemizin milli hazinesi olarak  tescillenen bir çok tarihi cami, han, hamam, köprü ve çeşme gibi nadir olarak bugünlere erişebilen tarihi eserlerimizin daha sıkı ve daha iyi korunabilmeleri için en çok korozyon ve nem tehlikesinden korunması gerektiği belirtiliyor.

KÜLLİYE YIKILMAKTAN KURTULMUŞ

495 yıldır Gebzemizi  şereflendiren Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’nin de bu konuda büyük bir tehlikeden döndüğünü 2 Ocak 2015 tarihinde Restorasyon sonrası Külliye’nin tekrar ibadete açılış töreninde Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı  Ali Hürata açıklamıştı: “Biz restorasyona başladığımızda  Külliye’nin zemininin tamamen  suyla dolu olduğunu gördük. Biriken suları tamamen tahliye ettik. Ve Külliyeyi yıkılmaktan kurtardık” demişti. 

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV