banner131

banner130

banner157
24 Mayıs 2019 Cuma

İzmit'te Halk Otobüsü Devrildi! Çok Sayıda Yaralı Var

Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

Hulusi Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

08 Mart 2019 Cuma 13:04
Akar yeni askerlik sistemini açıkladı

 Hulisi Bakan Akar, yeni askerlik sistemi ile ilgili  ''Yeni sistemin kalıcı olmasına gayret gösterdik'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuk olduğu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle kadın gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte Akar’ın açıklamaları şöyle :

YENİ ASKERLİK SİSTEMİ BELİRLENDİ

Yeni askerlik sistemi  üzerinde çok çalıştığımız ve olabildiğince modern verileri kullandığımız bir çalışma. Öncelikle risk tehdit ve tehlikelere karşı TSK'nın caydırıcılığına zarar getirmeyecek şekilde ve gençlerimizi engellemeyecek şekilde bir optimizasyona çalıştık.

KALICI OLMASINA GAYRET GÖSTERDİK

Kalıcı olmasına gayret gösterdik. Büyük ölçüde bunun modern, öngörülebilir, sürdürülebilir, TSK'nın caydırıcılığına katkı sağlayabilecek bir yere geldiğimizi söyleyebilirim. En önemli şeyler şunlar bir yükümlü kaynağımız var. Yaklaşık olarak her sene 700 bin gencimiz askerlik çağına geliyor. 

LİSE MEZUNU BİR AY TEMEL ASKERLİK YAPACAK

Lise mezunu gencimiz bir ay temel askerlik yapacak. İhtiyaçtan fazla bedelli talebi olursa kura çekilecek. Bir aylık eğitimin sonunda bedelliye ayrılacaklar ve askerlikle ilişkileri kesilecek. Lise mezunu gençlerimiz 6. aya kadar askerlik yapacaklar bu süre içerisinde harçlık alacaklar.

YÜKSEK OKUL MEZUNU İKİ AY TEMEL ASKERLİK YAPACAK

Meslek Yüksek Okulu mezunları iki ay temel askerlik eğitimi alacak bu süre içerisinde harçlık olacak. Sonra kıtalara gittiğinde 10 ay maaş alacak. Ardından isterse ve durum ve şartları sağlarsa askerde devam edebilecekler. 

TALEBE GÖRE İKİNCİ ALTI AY MAAŞLI OLACAK

Eğer isterlerse ve sınavları geçerlerse bir altı aylık daha askerlik yapacak ve bu maaşlı olacak. Bir yılın sonunda başarılı olurlarsa profesyonel askerliğe devam edebilecek. 

LİSANS MEZUNLARI İKİ AY TEMEL EĞİTİM ALACAK

Lisans ve üzeri mezunlarımız 2 ay temel eğitim alacaklar. İsterlerse 10 ay Kıt'a eğitmine gidip maaş alacaklar.”    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV