1 9

28 Ocak 2020 Salı

Büyükşehir'de anlaşma sağlanamadı grev sesleri geliyor

Bakan Akar ve Komutanlar Devlet Mezarlığını Ziyaret Etti

Bakan Akar, beraberinde TSK Komuta Kademesi ve garnizonda görevli generaller ile 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Devlet Mezarlığı’nı ziyaret etti.

banner158
31 Ağustos 2019 Cumartesi 12:02
Bakan Akar ve Komutanlar Devlet Mezarlığını Ziyaret Etti

 Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Genelkurmay II. Başkanı Korgeneral Metin Gürak ile garnizonda görevli bazı generaller 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Devlet Mezarlığı’nı ziyaret etti.
Bakan Akar, Devlet Mezarlığı’nda Millî mücadelede görev almış komutanların isimlerinin yazılı bulunduğu Anıtsal Duvar’a, üzerinde, "Millî Savunma Bakanlığı" yazılı kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelenk bıraktı.
Bakan Akar, Saygı duruşunun ardından Devlet Mezarlığı Şeref Deferi'ne "Asil Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığı uğruna büyük mücadeleler veren Kurtuluş Savaşımızın kahraman komutanları, aziz şehitlerimiz ve değerli devlet büyüklerimiz, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. yıl dönümü ve Türk Silahlı Kuvvetleri günü nedeniyle Genelkurmay Başkanımız ve Kuvvet Komutanlarımız ile birlikte huzurunuzda bulunmanın gurur ve onurunu yaşıyoruz." İfadelerini yazarak imzaladı. 

30 Ağustos'un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da kıvılcımı ateşlenen ve yedi düvele karşı verilen Millî Mücadele'nin 1922’de Dumlupınar'da büyük bir zaferle taçlandığı gün olduğunu vurgulayan Bakan Akar, "Bu zafer, 'ordu millet' anlayışındaki asil milletimizin ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun en zor şartlara ve imkansızlıklara rağmen 'Ya istiklal ya ölüm!' diyerek canından aziz bildiği kutsal vatan toraklarını koruma iradesinin sonucudur. Karakteri, özgürlük ve bağımsızlıkla yoğrulmuş olan asil Türk milletinin egemenlik ve bağımsızlığını savunmak, Millî ve manevi değerlerini korumak için sergilediğiniz fedakarlık ve kahramanlıklar, bizler ve gelecek nesiller için en büyük ilham kaynağıdır. 'Sahipsiz olan memleketin batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.' düşüncesiyle sizlerden devraldığımız bu kutsal emanete sahip çıkmak, omuzlarımıza yüklenmiş tarihi bir sorumluluktur." dedi.

Bakan Akar, "Kahraman Türk ordusu, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen köklü gelenekleri, Millî, manevi ve mesleki değerleri ve sizlerden aldığı ilhamla 780 bin kilometrekare vatan toprağımızın, 462 bin kilometrekare mavi vatanımızın ve semalarımızın güvenliği, 82 milyon vatandaşımızın huzur ve refahı için gece gündüz, yaz kış, dağ bayır demeden FETÖ, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri başta olmak üzere, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı 'Ölürsem şehit, kalırsam gazi!' anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.” diyerek sözlerini sürdürdü.
Bu mücadelenin, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar, yurt içinde ve sınır ötesinde aralıksız devam edeceğini belirten Bakan Akar, “birlik ve beraberliğimizin, vatan ve bayrak sevgimizin, fedakârlık ve kahramanlığımızın ölümsüz abideleri olan sizler; daima saygı, minnet ve şükranla anılacaksınız. Ruhunuz şad olsun." şeklinde konuştu.

Daha sonra Bakan Akar ve beraberindekiler, Devlet Mezarlığı'nda bulunan kabirlere karanfil bıraktı. Anı fotoğrafı çekilmesinin ardından Bakan Akar, gazetecilerin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladı.

Bakan Akar, ziyaretin ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. Bakan Akar, bir gazetecinin ABD ile yürütülen güvenli bölge çalışmalarında gelinen son duruma ilişkin sorusu üzerine; "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları, direktifleri ve çizdiği çerçeve kapsamında çeşitli seviyelerde görüşmeler oldu. Bu görüşmelerde birçok konuyu ele alma fırsatı bulduk. Bizim başlangıçtan itibaren ortaya koyduğumuz ilkeler var. Bunlardan birincisi ülkemizin güneyinde hiçbir şekilde bir terör koridoru oluşmasına izin vermeyeceğiz. Bununla ilgili yapılması gereken ne varsa, ne gerekiyorsa bunu sonuna kadar yapacağımızı açık ve seçik bir şekilde bütün muhataplarımıza, bütün çevreye bunu bildirdik. Toplantılar ve görüşmeler bu çerçevede başladı ve sürdürüldü. Bu doğrultuda alınması gereken tedbirler konuşuldu, görüşüldü, mutabakatlar sağlandı." Diyen Bakan Akar Sağlanan mutabakat kapsamında yol haritası ve takvimin belirlendiğini hatırlatarak "Şu ana kadar bu takvim ilerliyor. Bu konuda herhangi bir şekilde ortaya koyduğumuz ilkelerden, görüşlerimizden hiçbir şekilde vazgeçmediğimizi bunların üzerinde önemle, hassasiyetle durduğumuzu, herhangi bir şekilde ‘Takvim, yol haritası yapıldı bu iş bitti’ diye bir rehavet söz konusu değil." diye konuştu.

Yapılan mutabakatı, belirlenen takvimi büyük bir ciddiyet, hassasiyet ve dikkatle takip ettiklerini vurgulayan Bakan Akar, "Sahadaki arkadaşlarımız, Ankara’da karargahtaki arkadaşlarımız bunu yakından takip ediyor, bu takvimin aksaksız, eksiksiz uygulanmasına gayret gösteriyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız, gayretlerimiz ülkemize yönelik tehdit ve tehlikenin bir an önce ortadan kalkması ve Suriye’nin kuzeyinde herhangi bir terör koridorunun oluşma ihtimalinin bertaraf edilmesi için. Çalışmamız budur. Bu çerçevede belirlenen yol haritasıyla alakalı bu ana kadar harekat merkezi kuruldu, çalışmaya başladı. Bir Türk ve bir ABD’li general oradaki sevk ve idareyi sağlıyor, onların yanlarında karargah subayları, heyetler var. O heyetler vasıtasıyla planlama çalışmaları sürüyor. Bu çerçevede İHA uçuşları başladı, helikopter uçuşları başladı, devam ediyor. ABD’liler tarafından bize bildirilen 'YPG’nin, teröristlerin oradan çekildiğine, bir kısım mevzilerin tahrip edildiğine' dair teyide muhtaç bilgiler var. Biz bunların tamamını bizzat görmek, gözümüzle teyit etmek istiyoruz. Bu konuda görüşmeler devam ediyor." dedi.

Karadan ortak devriyelerin de bir an önce başlaması için çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Akar, "Bu konuda da görüşmelerimiz devam ediyor. Onların kendi personelini buraya getirmeleri, hazırlık yapmaları bir zaman almakla beraber hiçbir şekilde bir gecikmeye, zaman kaybına tahammülümüz olmadığını, bu konuda herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için yapılması gerekenlerin yerinde ve zamanında yapılmasını şiddetle takip ediyoruz. Münbiç'te, Rakka'da verilen sözler tutulmadı, bunları hiçbir zaman unutmadık ve bütün faaliyetleri bu bilgi ve bilinçle arkadaşlarımızla birlikte takip ediyoruz. Asil milletimize yönelik tehdit ve tehlikenin ortadan kalkması için yapılması gereken ne ise bunları bugüne kadar azim ve kararlılıkla yaptık, aynı şekilde yapmaya devam edeceğiz." diyerek sözlerini sürdürdü.

Takvim kapsamında ABD'lilerle yapılan müşterek devriye uçuşu hatırlatılarak bunun devam edip etmediği sorusunun yöneltilmesi üzerine Bakan Akar, "Önce bir ABD helikopteri uçtu içinde Türk subayları, generali de vardı, dün de takriben 1,5-2 saat süreyle iki Türk iki ABD olmak üzere 4 helikopter havadan keşif ve gözetleme yaptılar, bunlar önümüzdeki günlerde devam edecek." yanıtını verdi.

Bir gazetecinin S-400 sevkiyatından gelinen son duruma ilişkin sorusuna ise Bakan Akar, "Birinci filoyu aldık, birinci filonun iki bataryası var. Birinci bataryanın ağustos ayında intikali tamamlandı. Onun şimdi kurulum çalışmaları devam ediyor. İkinci bataryanın intikali de başladı, eylül ayı ortalarında tamamlanacak. Orada da herhangi bir sorun yok. Yapılan planlama ne ise o planlama çerçevesinde ikinci bataryanın intikali başlamış bulunuyor." yanıtını verdi.

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV