banner129
12 Kasım 2018 Pazartesi

Son Dakika... Mehmet Ali Okur Başvurusunu Yaptı

Dev araç kiralama firması iflas etti

Türkiye'nin en büyük araç kiralama şirketi Fleetcorp AŞ'nin konkordato davasından iflas kararını açıkladı.

07 Kasım 2018 Çarşamba 15:16
Dev araç kiralama firması iflas etti

 Filo kiralama sektörünün önemli isimlerinden Fleetcorp A.Ş.'nin konkordato davasından iflas kararını açıkladı. Mahkeme, Fleetcorp A.Ş.'nin borca battığını ve konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını göz içine alarak iflasına karar verdi. Fleetcorp Türkiye'nin en büyük araç kiralama şirketi konumundaydı.
KONKORDATONUN BAŞARIYA ULAŞMASI İMKANSIZ
Geçtiğimiz günlerde komiser heyeti mahkemeye gönderdiği raporunda konkordato kararının çok geç alındığını belirterek, şirketin kısa bir zamanda kara geçme ve konkordatonun başarıya ulaşma şansı olmadığını belirtti. İtirazlar üzerine komiser heyeti, mahkemeye ek bir rapor daha yolladı ve bu raporda da olumsuz görüş bildirildi.
10 BİN 619 ARACIN NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR
Komiser heyetinin atadığı bilirkişi de Fleetcorp'un kayıtlara göre değişik marka, model ve kilometrede 12 bin 455 otomobili bulunduğunu, bin 836 aracın firmanın kullanımında olduğunu belirtti.Bilirkişi kullanımda olmayan 10 bin 619 otomobilin nerede ve ne durumda olduğunun bilinmediğini kaydedildi. Firmada kayıtlı gözüken 12 bin 455 otomobilin piyasa değerinin bir milyar 361 milyon TL olduğunu belirtildi.
DURUŞMA SALONU ALACAKLILARLA DOLDU TAŞTI
Konkordato davasının üçüncü duruşması bugün 
İstanbul 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya davaya müdahil olan alacaklı banka, finans, kasko ve sigorta şirketleri, otomobil firmaları avukatları ile mağdur 170 galericiyi temsilen 15 kişi katıldı. Şirketin piyasaya 2 milyar TL'nin üzerinde borcu olduğu ileri sürülüyor.
BORCA BATIK DURUMDA
Mahkeme ise Fleetcorp A.Ş.'ye tanınan geçici mühleti kaldırarak, komiser heyetinin görevine son verdi ve aldığı tüm tedbir kararlarını kaldırdığı bildirdi. Mahkeme, Fleetcorp A.Ş.'nin karar saati olan 16.14 itibariyle iflas ettiğini belirterek, kararın iflas masasına bildirilmesine hükmetti. Mahkeme kararında Fleetcorp A.Ş.'nin borca batık olduğunu, konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını belirtti.
ŞİMDİ NE OLACAK?
İlk olarak şirketin iflas dosyası açılacak. Alacaklılar, 12 bin araçtan rehinli, ipotekli olanların satışlarını yapılmaya başlayacak. Şirketin elinde bulunan araçları ise iflas masası satışa çıkaracak ve alacaklılara ödeme yapmaya başlanacak. Alacaklıların en başında şirket çalışanları gelecek ve ilk onlara ödeme yapılacak. Daha sonra diğer alacaklılara da paraları sırasıyla dağıtılacak. Alacaklılar sırasıyla bankalar, leasing kuruluşları ve otomobil firmaları. Alacaklıların içinde en büyük firma ise 
Mercedes firması olduğu belirtildi.

banner136

    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV