1 9

29 Ocak 2020 Çarşamba

Büyükşehir'de anlaşma sağlanamadı grev sesleri geliyor

F-35'e karşı Rus SU-57!

Rusya için geliştirilen 5.nesil savaş uçağı Su-57’ler, Amerika’nın Türkiye’yi F-35 programından çıkardığını açıklamasının ardından yeniden gündeme geldi.

banner158
18 Temmuz 2019 Perşembe 13:52
F-35'e karşı Rus SU-57!

 

Türkiye'nin 5. nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere girdiği F-35 programında ABD tarafından askıya alınması gözleri Rus Su-57 uçağına çevrildi.Maliyeti daha düşük olan Su-57'lerin Türkiye tarafından satın alınmasının önünde ise Rusya'nın çıkartacağı bir engel görünmüyor. Ruslara göre Türkiye'ye S-57 satılmasında hiçbir sakınca yok.Bu arada Türkiye'yin Milli Muharip Uçağı için çalışmalar da 2025 hedefi ile devam ediyor. 
Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri için Sukhoi tarafından geliştirilen 5.nesil savaş uçağı Su-57’ler Amerika’nın Türkiye’yi F-35 programından çıkarıldığını açıklamasının ardından tekrar gündeme geldi.Su-57 tipi 5. nesil Rus savaş jetleri tıpkı F-35’ler gibi hayalet uçak özellikli, tek kişilik ve çift motorlu.Sözcü'nün haberine göre havadan saldırı aracı olarak üretilen Su-57’ler aynı zamanda kara ve deniz savunması için de kullanılabiliyor.Varyantlarına göre değişen Su-57 tipi 5. nesil savaş jetlerinin 50 ile 70 milyon dolar arasında birim fiyatının olduğu düşünülürken kısa zaman önce Hİndistan bu uçaklar için Rusya’ya 800 milyon dolarlık bir anlaşma için teklif yapmış ancak ABD’nin araya girmesiyle Hindistan teklifini geri çekmişti.Türkiye F-35 programında askıya alındı!Türkiye F-35 programında askıya alındı!
DAHA UZUN MENZİL VE UÇUŞ SÜRESİ

Su-57’ler 2.600 km/saat hıza sahipken F-35’ler 1.937 km/saat hıza kadar çıkabiliyor.

Uçakların havada kalma süresine bakıldığında Su-57’lerin 5.8 saat havada kalabildiği ancak F-35’lerin yaklaşık 2 buçuk saat uçuş süresine sahip olduğu biliniyor.F-35’ler dikey iniş ve kalkış yapabilirken Su-57’lerin böyle bir özelliği bulunmuyor.Her iki uçak üreticisi de uçakların radara yakalanmadığını iddia ediyor ve Su-57’nin menzil olarak F-35’lerden 2 bin kilometre daha uzağa gidebildiği belirtiliyor.

UZMANLAR NE DİYOR?

Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler Ulusal Araştırmalar Enstitüsü'nün kıdemli araştırma görevlisi Viktor Nadein-Rayevskiy, Türkiye'nin ABD’den F-35 savaş uçakları alamaması halinde Rus yapımı 5. nesil savaş uçağı Su-57’ye yönelebileceğini belirtti.Sputnik’e demeç veren Nadein-Rayevskiy, ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400 füze savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye’nin daha fazla F-35 alamayacağı yönündeki açıklamasını değerlendirdi. 

'YÜZDE 30 DAHA UCUZ’

Rus uzman, “Türkler Rus uçakları alırsa, bu anlaşma onların çıkarına olur mu? Görünene göre, evet. Zira ilk olarak, Rus uçakları çok daha ucuz, çeşitli uzmanların değerlendirmelerine göre yüzde 30 daha ucuz. Su-57 savaş uçakları, yeni nesil sınıfında ve F-35’lerin gerisinde değil. Üstelik F-35 henüz test aşamasında ve düzeltilmesi gereken birtakım sorunlar tespit edildi” dedi.Rus tarafının S-400 anlaşmasında olduğu gibi kredi sağlaması nedeniyle Rusya’yla işbirliğinin faydalı olduğuna dikkat çeken Nadein-Rayevskiy, gelecekteki silah anlaşmalarının da aynı şekilde yapılacağının altını çizdi.

banner136
Anahtar Kelimeler: F-35e Karşı Rus SU-57!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV