16 Ocak 2021 Cumartesi

Valilik buzlanma ve dona karşı uyardı!

Servisciler odasının korsan taşımacılıkla mücadelesi

Gebze servisciler odası ikinci başkanı Yaşar Çelik korsan taşımacılıkla ilgili basın açıklaması yaptı.Çelik konuşmasına başlamadan önce öncelikle Emniyet birimlerine uygulamalarda kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

banner158
10 Ağustos 2018 Cuma 13:26
Servisciler odasının korsan taşımacılıkla mücadelesi
 Gebze servisciler odası ikinci başkanı Yaşar Çelik korsan taşımacılıkla ilgili basın açıklaması yaptı.Çelik konuşmasına başlamadan önce öncelikle Emniyet birimlerine uygulamalarda kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.
Gebze servisciler odası ikinci başkanı Yaşar Çelik konuşmasında şunlara değindi.
P plakalı olarak çalışan bine yakın esnafız bunun yaklaşık 900 kişisi gebze ,çayırova ,darıca tarafında çalışıyor geri kalanlar ise izmit tarafında çalışan
esnafız.Bizim en büyük sıkıntılarımızdan biri korsan taşımacılıktır.Bununla ilgili çalışmalarımız ve mücadelemiz devam ediyor.Kocaeli genelinde 12 ilçede haftanın beş günü sürekli denetlemeler yapıp mücadele ediyoruz.


Genelde sabahları yapıyoruz fakat öğlen ve akşam servislerindede uygulamaları yapmaya çalışıyoruz.Verimli olmaya çalışıyoruz,fakat araçlara sadece ceza yazmakla kalıyoruz. Kanunlardaki açıkları bilen araç sahipleri bunlardan yararlanarak çalışıyorlar.
Cezaların düşük olması bağlanan araçların sayısının düşük olması sebebiyle sıkıntılar yaşıyoruz.Buda cezaların düşük olmasından kaynaklanıyor. Cezalarda düzenlemeler yapılmasını ve korsan taşımacılığın önüne geçilmesi için devletimizden yardım bekliyoruz.


Türkiye genelindeki yaklaşık 52 servisciler odası olarak birleşerek bir tasarı hazırlayıp bakanlığa gitmeyi düşünüyoruz.Emniyet müdürlüğünün verdiği bilgilerde şu anda bakanlıkta böyle bir tasarının olduğu söyleniyor.Servisciler odası olarak tasarının bir an önce çıkmasını istiyoruz.
Bu tasarının içinde bağlanmanın olmasını bekliyoruz,önceden araçları bağlayabiliyorduk şimdi ise taksicilere çıkan bir yasayla bizimde aynı statü içine girdiğimiz için bağlamayı durdurdular.Bağlama olmadığı için korsanın aşırı derecede çoğaldığını gördük.
Darıca bir uygulamamız vardı,birçok araca işlem yapıldı ama bir saat sonra o araçlar yine tafiğe çıkacaklar.

 
Yeni yasayı bekliyoruz,çıktığında inşallah bundan daha iyi olmasını bekliyoruz.Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin taşıma kanunu maddesine göre gerekli yetki belgesi olmayan ve günden güne artan özellikle 7,9 14  kişilik araçların sayısı 
artıyor. Bunların Kocaeli ili sınırları içersinde taşıma yetkisi bulunmamaktadır.Buda kanunsuzluğun önüne geçilmesi için bakanlığımızın caydırıcılık için bu bağlama kanununu bir an önce yürürlüğe koymasını istiyoruz.


Bu tarz araçlar hususi araca girdiği için müdahale edemiyoruz.Kocaeli büyükşehir belediyesi,ukm birimi ve bizim sivil ekipleriz il ve ilçelerde o bölgenin trafik ekipleriyle yapmış olduğu çalışmalarda
kanunların yetersiz olması bu tür korsan faaliyet gösteren korsan taşımacılığın lehine dönüyor.Bağlama yasası olmadığı için bizleri madur duruma düşürdü.Korsan talımacılık yapanlar araçlarına bir yakınını şoför olarak çalıştırdığında sadece ceza yazılıyor .eğer mal sahibi üstünde yakalanırsa sadece o zaman araç bağlanıyor.
Bizim esnafımızın hem ekmeğine hemde emeğine mani olmaktadır taşıma kanunu maddesinde bağlama maddesinin konulup korsan taşımacılığın önüne geçilmesini istiyoruz.


vatandaşımızın yüzde sekseni korsanın ne olduğunu bilmiyor insanlar sadece rahatca işine gitmesine bakıyor.Bizim il içersinde çalışan arkadaşlar ukm den almış olduğu belgelerle çalışıyor.Biz denetlemelerde aracı durduruyoruz araç korsan ise içersindeki kişileri uyarıyoruz ve bilgilendiriyoruz.
Bu tür faaliyet sürdüren araçlarda koltuk sigortası,yol belgesi yoktur.Koltuk sigortası bir kişinin güvencesi oluyor.Koltuk sigortası bir kişinin kazadan sonra hayati bağımlılığını kaybetmesinden sonra güvencesini sağlar p plakalı araçlar haricindeki bu araçlara binilmemesini uyarıyoruz. 
Bizim üç bine yakın bir üyemiz var bunun yüze yakını boşta yatıyor bunların aylık sigorta, kasko giderleri muayene giderlerini hesap edersek 750 ile 1500 tl arasında giderleri oluyor bunuda çalışark ödemesi gerekiyor ki bu vergi borcunun altından kalkabilsin.

Bunların arasında ikiz plakalı araçlar bulunuyor, bunlar sahte ruhsat ve belgeyle çalışıyor bir aracı kopyalayıp üç araç çalışıyorlar.Gebze bölgesinde en büyük sıkıntının serviscilerin örgütsüz olması bunun için mücadelemizi yapmaya devan edeceğiz.Emniyet birimlerimize bize verdikleri destek için çok teşekkür ediyoruz.

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV