banner131

banner130

06 Temmuz 2020 Pazartesi

Ana su şebeke hattı patladı evleri su bastı!

KULAK BURUN BOĞAZ KLİNİĞİNDE İLK BİYONİK KULAK UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Ocak 2020 tarihinde SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant” (biyonik kulak) uygulaması yapıldı.

banner158
15 Ocak 2020 Çarşamba 14:11
KULAK BURUN BOĞAZ KLİNİĞİNDE İLK BİYONİK KULAK  UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

13 Ocak 2020 tarihinde SBÜ Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant” (biyonik kulak) uygulaması yapıldı. Ameliyat, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Yahya Güldiken Hocanın gözetiminde KBB Kliniği Program Yöneticisi Doç. Dr. Selahattin Genç, Eğitim Görevlisi Doç. Dr. H. Erdem Özel, Dr. Zülal Kara ve Sağlık Memuru Caner Aydın’ dan oluşan cerrahi ekiple gerçekleştirildi.

Ameliyat edilen hasta, her iki kulağında ileri derecede iç kulak tipi işitme kaybı ile doğan ve işitme cihazı kullanmasına rağmen fayda görmeyen 2,5 yaşındaki kız çocuk hastaydı. Sağır ve dilsiz olmaya aday olan hasta bu ameliyat ile ve ameliyat sonrası uygun rehabilitasyon programlarına devam ettiği takdirde yaşıtları gibi işitip, konuşabilecek duruma gelecek. Koklear implantasyon ameliyatı ile hem doğuştan ileri derecede işitme kaybı olan çocuk hastalar, hem de sonradan işitme duyusunu tamamen kaybeden erişkinler de yeniden işitebilir hale gelebilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Program yöneticisi Doç. Dr. Selahattin Genç, yenidoğan tüm bebeklerin doğumdan hemen sonra işitme taramalarının yapılıp, işitme kaybı olanlarının tespit edilmesi, ardından Klinik ABR testi ile ilk altı ayda işitme kaybı tanısının kesinleştirilip işitme cihazı kullanılması durumunda, implant uygulaması için aday hale getirilebileceğini ve bir yaşından sonra ise koklear implant ameliyatının uygun hastalara yapılabileceğini belirtti. Böylece önerilen rehabilitasyon programlarına da devam edildiği sürece çocukların işitme engelli olmayan yaşıtlarıyla aynı okullara gidebilecek seviyeye gelebileceğini vurguladı. İşitme kayıplı hastaların tespit edilmesi ve tedavilerinin planlanması Temmuz 2018’ de Yenidoğan İşitme Tarama Referans Merkezi olmaya hak kazanan Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 3 KBB Eğitim Görevlisi, 4 KBB uzmanı, 3 KBB Asistan doktoru, 2 Odyolog ve 6 Odyometristen oluşan ekiple başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği çalışanları başta olmak üzere emeği geçen tüm ameliyathane ve Anestezi ekibine bu başarılı ameliyat süreci için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

banner136

    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV