banner131

12 Ağustos 2020 Çarşamba

TEM Otoyolu’nda büyük çalışma 460 gün sürecek!

KOLTUK ALTI TERLEMESİNE CERRAHİ ÇÖZÜM

Gebze Fatih Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehlika İşcan koltuk altı terlemesinde cerrahi operasyon ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

banner158
13 Eylül 2019 Cuma 11:40
KOLTUK ALTI TERLEMESİNE CERRAHİ ÇÖZÜM

 

Terleme vücudun ısı dengesini sağlamada önemli bir fizyolojik mekanizmadır. Ancak doğal terleme dışında vücudun bir bölgesinin ya da tümünün aşırı terlemesine HİPERHİDROZİS denir. Bu durum bireyi sosyal hayatta zor durumda bırakabilir ve hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Aşırı el  (palmar) ve koltuk altı (aksillar) terlemesi için en etkili ve kalıcı çözüm cerrahi (Videotorakoskopik Sempatektomi) seçenektir. Ameliyat kararı verilmeden önce hastalara ayırıcı tanı için özellikle endokrinolojik ve gerekli görülen diğer muayeneleri yapılır. Başka bir hastalığa bağlı olmadığı ortaya konulan aşırı el ve koltuk altı terlemesi olan hastalarımızda en etkin tedavi olan cerrahi seçenek uygulanabilir. 

VİDEOTORAKOSKOPİK SEMPATEKTOMİ ameliyatı; aşırı el ve koltuk altı terlemesi (hiperhidroz) için başarısı yüksek her iki koltuk altı kıl çizgisinden  0,5-1 cm uzunluğunda tek kesi ile yapılan KAPALI ve kısa süreli (yaklaşık 30 dk) bir cerrahi tedavi seçeneğidir. Genellikle hastalar aynı gün taburcu edilerek sosyal hayatlarına dönmektedir. 

Videotorakoskopik sempatektomi operasyonu  Gebze Fatih Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde Op. Dr. Mehlika İşcan tarafından başarılı şekilde uygulanmaktadır. Bugün de koltuk altı terlemesi şikayeti nedeniyle videotorakoskopik sempatektomi operasyonu yapılan bir hastamız şifa ile taburcu edildi. Ayrıntılı bilgi ve muayene için Göğüs Cerrahisi Polikliniğine randevu alabilirsiniz. 

banner136

    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV