banner131

banner130

03 Haziran 2020 Çarşamba

Toplu taşımada yüzde 50 zorunluluğu kaldırıldı!

Erdoğan'tan flaş talimat! Belediyelerde yetkiler kısıtlanacak

AK Parti 31 Mart seçimlerinin ardından yerel yönetimlerle ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasını gündemine aldı.A+A-

banner158
02 Mayıs 2019 Perşembe 12:28
Erdoğan'tan flaş talimat! Belediyelerde yetkiler kısıtlanacak


31 Mart seçimlerinin ardından AK Parti, Büyükşehir Yasası ile Belediye Yasası başta olmak üzere yerel yönetimlerle ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasını gündemine aldı.Belediye başkanı ve belediye meclislerinin yetkilerinin yeniden ele alınması, imar başta olmak üzere bazı yetkilerin ilgili bakanlıklara verilmesi değerlendiriliyor.AK Parti, 30 büyükşehirin ardından 51 ili de “bütünşehir” kapsamına almayı planlıyor. Belediyelerin borçlanmasına da süre sınırı getirilmesi hedeflenirken, uzun süreli borçlanma yerine yalnızca seçim dönemi kadar en fazla 5 yıllık borçlanma yapılabilmesi üzerinde duruluyor.
Erdoğan, Kızılcahamam kampında belediye başkanlarının personel maaşlarını bile ödemeyecek durumda oldukları şikâyetleri üzerine belediye bütçelerinden yapılacak kesintilerin 4 ay daha ertelenmesi talimatını verdi.Cumhuriyet'in haberine göre, Erdoğan başkanlığında geçen hafta sonu Kızılcahamam’da yapılan kampta, AK Parti iktidarının yerel yönetimlerle ilgili önümüzdeki dönemde gündeme getireceği yasal düzenlemelerle ilgili önemli kararlar alındı. Kampta, belediye başkanları ve teşkilatlara yapılan sunumda, yerel yönetimlerle ilgili mevzuatta yapılması planlanan değişikliklerle ilgili bilgi verildi.Buna göre Büyükşehir Yasası ile Belediye Yasası’nda önemli değişiklikler yapmaya hazırlanan AK Parti, belediye başkanları ile belediye meclislerinin yetkilerini yeniden masaya yatıracak.

YETKİLER SİL BAŞTAN

Özellikle büyükşehirlerin yetkilerini yeniden gözden geçirmek isteyen Ak Parti, belediye başkanları ile belediye meclislerinin yetkilerinin sil baştan düzenlenmesi üzerinde duruyor.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, belediye encümenliğinde bürokratlarla meclis üyelerinin eşit olmasını eleştirirken, meclis üyelerinin daha fazla sayıda olacağı yönünde düzenleme yapılacağını açıklamıştı. Bunun yanı sıra belediyelerin imar düzenlemeleri başta olmak üzere bazı yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ilgili bakanlıklara alınması da değerlendiriliyor.

MECLİSE AYRI BAŞKAN

Yapılacak yasal düzenlemeler kapsamında belediye başkanının, belediye meclisinin de başkanı olmasının kaldırılması, belediye meclisi başkanının kendi üyeleri arasından seçilmesi de düşünülüyor. 

banner136

    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV