18 Haziran 2019 Salı

Darıca Belediyesi Yağmurda Sınıfta Kaldı: 1 kişi öldü

Teşkilata ağır fatura geliyor!

Ak Parti’de 31 Mart seçimleri için ayrıntılı bir rapor hazırlandığı, rapor sonucuna göre faturanın kime kesileceğine karar verileceği bildirildi.

09 Nisan 2019 Salı 11:49
Teşkilata ağır fatura geliyor!

 Yerel seçimlerde büyükşehir belediyelerini kaybeden Ak Parti’de huzursuzluk sürüyor. Seçimlere ilişkin bir rapor hazırlanacağı öğrenildi. Oy düşüşüne neden olan etkenler ve isimler araştırılarak raporlanacak.

Ak Parti’de Ankara, İstanbul, Antalya gibi büyükşehir belediyelerinin kaybedilmesinin şoku sürüyor. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, seçim sonuçları ile ilgili ayrıntılı rapor hazırlanmasını istedi. Farklı ekiplere hazırlatılan raporlar daha sonra karşılaştırılacak, büyük illerin kaybedilmesinin ve Ak Parti oylarındaki düşüşün nedenleri araştırılacak.

Erdoğan’ın talimatıyla iller bazında ayrı, Ankara, İstanbul, Antalya gibi iller için ise ayrı bir çalışma yürütülüyor. Yasal sürecin devam etmesi nedeniyle 13 Nisan gününe kadar kayıplarla ilgili tartışma yapılmamasına karar verildiği, YSK’nın resmi sonuçları açıklamasının ardından Ak Parti’de içe dönülerek seçim sürecinin ayrıntılı bir şekilde ele alınacağı öğrenildi.

ERDOĞAN SIK SIK UYARDI

Erdoğan’ın son günlerde yaptığı açıklamalarla yaşanabilecek domino etkisini önlemeye ve örgüte moral vermeye çalıştığına dikkat çekiliyor. Ancak seçim yenilgisinin sorumluları ile ilgili araştırma da sürdürülüyor. Erdoğan’a yakın bir Ak Partili MKYK üyesi, Erdoğan’ın yaşanları önceden sezdiğini kaydederek şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımız kapalı toplantılarda parti yöneticilerini sürekli uyardı. Dikkatli olmazsak sıkıntı yaşayabileceğimizi söyledi. Ama uyarıları tam dikkate alınmadı. Özellikle İstanbul konusunda yapılan hatalar, ciddi bir sonuca yol açtı. Muhalefetin büyük mitingler yapmaması, bazı arkadaşlarımızı rehavete soktu. Kimse İstanbul’un kaybedilmesini beklemiyordu. Ama sonuç ortada.”

AK PARTİ KAYBEDİYOR ALGISI OLUŞTU

 

Seçim sürecinde peş peşe hatalar zinciri yaşandığını vurgulayan Ak Parti MYK üyesi, İstanbul Büyükşehir Adayı Binali Yıldırım’ın TBMM başkanlığından istifa etmede direnmesinin, arkasından da istifa etmesinin, İstanbul yenilgisinin başlangıcı olduğunu savundu. Anketlere yönelik eleştirilerin de seçmende “Ak Parti kaybediyor” algısı yarattığını iddia eden MKYK üyesi, seçim sürecinde yapılan taktik hataların, adım adım bugünkü sonucu hazırladığını belirtti.

ERDOĞAN FAZLA UZATMAYACAK

Erdoğan’a yakın bir başka isim de Cumhurbaşkanının seçimlerle ilgili düşünceleri olduğunu, tecrübesiyle yaşananları değerlendirdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız seçim konusunda en tecrübeli kişidir. Ortaya çıkan sonuçlar ve nedenleri ile ilgili elbette görüşleri var. Şimdi sahadan gelecek sonuçları bekliyor. Kafasındakilerle sahadan gelecek raporlar örtüşürse, gerekeni yapacaktır. Bunu da fazla uzatmayacaktır. Ortaya çıkan manzara partide, bakanlar kurulunda, bürokraside, danışmanlarda bazı değişiklikleri zorunlu kılıyor. Belki de bu seçim Ak Parti için bir uyarı oldu. Hastalığı erken teşhis etmemizi sağlayacak. Hastalığın daha büyük tahribata yol açmasının önüne geçecek. Parti olarak daha önümüzde dört yıldan fazla bir süre var. Üstelik seçim falan da yok. Oturup hastalıklı yerleri tedavi eder, düzeltmeleri yaparsak eski gücümüze yeniden ulaşırız. Ankara, İstanbul, Antalya gibi illeri kaybettik ama Cumhur İttifakı’nın oyu yerinde duruyor. Bir eksilme yok.”

AK PARTİ’Yİ YEREL SEÇİMDE MHP KORUDU

Ak Parti kurucularından ve Ak Parti hükümetlerinde görev almış bir başka isim ise özeleştiri yapılması gerektiğini belirterek, şu görüşleri savundu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhur İttifakı oylarına vurgu yapıyor. Ak Parti açısından Cumhur İttifakı oyları yanıltıcı. Birçok araştırma kuruluşu yüzde 51.6 Cumhur İttifakı içinde Ak Parti’nin oyunun yüzde 40’ın çok altında olduğunu tespit ediyor. Çevremizde gördüğümüz de bu. Ak Parti 24 Haziran’dan bu yana ciddi bir oy kaybına uğramıştır. Nedeni odur, budur, ama gerçek ortadadır. Eğer yaşanan kayıp MHP oylarıyla örtülmeye kalkılırsa ilerde daha vahim durumlarla karşılaşılabilir. O nedenle yapılacak iş bellidir. Ciddi bir özeleştiri yapılmalı, sadece bürokraside değil partide de liyakat öne çıkarılmalı, örgüt kademelerinde liyakat esas alınmalıdır.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV