BMW Nasıl Bir Markadır ?

Bayerische Motoren Werke ya da daha sık kullanılan adıyla BMW, Almanlar tarafından üretilen dünyaca ünlü bir otomobil markasıdır.

BMW Nasıl Bir Markadır ?
banner158

 Şirket merkezi Almanya’nın Bavyera eyaleti sınırlarında bulunan BMW, adını da buradan almaktadır. BMW’nin Türkçe olarak ifade edilişi ise şu şekildir; ”Bayern Motor Üreticisi” burada Türkler Bavyera olarak kullansa da bu hatalı bir çeviridir. Bavyera ile Bayern iki farklı bölgelerdir; başka bir ifadeyle Bayern Bavyera’nın bir parçasıdır. BMW, Almanların ürettiği en önemli ticari markalardan biri konumundadır. Aslında Almanların ürettiği her şey A’dan Z’ye dünya pazarında son derece önemli bir yere sahiptir. BMW’de bunlardan sadece biridir ve en başarılıları arasında yer alır. Şirket günümüz itibariyle otomotiv alanında bir dünya markası konumundadır. Dünyanın hemen hemen her ülkesine ihracat gerçekleştiren BMW, çok ciddi bir pazar payına ulaşmıştır. Alman ekonomisi açısından da oldukça etkili bir güç olan BMW, piyasadaki rakip ülke olan İngiltere’ye ait Rolls-Royce da satın almış bu markayı kendi bünyesi altında yaşatmaya devam etmiştir. Yalnız burada satış sadece Rolls-Royce Otomotiv şirketidir. Başka bir ifadeyle ağırlıklı olarak uçak motoru üretimi yapan Rolls-Royce Engine şirketi Birleşik Krallık iştiraki olmaya devam etmektedir.

Dünyanın en önde gelen markalarından biri olan BMW, dünyanın en çok kar elde eden şirketleri arasında yer alır. Ülkenin Mercedes, Volkswagen Gurup ile beraber en büyük 3 otomobil üreticisinden biri olan BMW, her yıl milyonlarca aracı dünya pazarına sunarak Almanya ekonomisine çok ciddi bir girdi sağlamaktadır. Resmi olarak 7 Mart 1916 tarihinde kurulmuş olan BMW, 100 yıldan daha fazla bir geçmişe sahiptir. Otomotiv sektörünün en önde gelen markalarından biri olan BMW, yılda yaklaşık olarak 2,6 milyon adet araç üretmektedir. Bu son derece iyi bir sayıdır. Şirket bilançolarına göre sürekli olarak yukarı doğru bir grafik çizen BMW, 100 milyar avroya yakın yıllık gelire sahiptir. Bu anlamda Volkwagen kadar fazla araç üretmese de lüks kategoride yer alması sebebiyle neredeyse onu yakalayan bir gelire sahip olmayı başarmıştır. Bu gelirin ortalama olarak yüzde 7’lik kısmı net kar olarak değerlendirilir. Bu da bu sektör alanında maksimum verim anlamına gelir ki, bu son derece yüksek bir yüzdedir.


  

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164