Dünya'nın En Büyük Kalesi Hangisidir ?

Prag Kalesi, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında resmi olarak tam üye olmayı başaran Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bulunan dünyaca ünlü bir yapıdır.

Dünya'nın En Büyük Kalesi Hangisidir ?
banner158

  Avrupa toprakları üzerinde irili ufaklı birçok tarihi yapı bulunur. Bunlar arasında kaleler en ilgi çekenlerden kabul edilir. Prag Kalesi de Avrupa toprakları sınırlarında bulunan en ilgi çekici yapılardan biri konumundadır. Kale, Prag ve bir döneme damga vuran Bohemya için son derece önemli bir yere sahip olmuştur. İlginç bir şekilde tarihi halen yaşatmayı başarabilen Çekler söz konusu yapıyı, ilk tasarlanış amacına uygun olarak halen siyasi bir figür olarak kullanmakta. Resmi olarak Çek Cumhuriyeti Başkanlık Makamı’na da ev sahipliği yapan Prag Kalesi, bu anlamda diğer birçok benzeri yapıdan oldukça ayrışmaktadır. Her dönem için son derece önemli bir yere sahip olmuş olan bu yapı, Bohemya ve Çekoslovakya sonrasında da halen Çek Cumhuriyeti’ne siyasi ev sahipliği yapmasıyla da oldukça dikkat çekicidir. Prag’da bulunan diğer birçok önemli yapı gibi barok tarzda inşa edilmiş olan bu yapı, yüzyıllardır başarılı bir şekilde ayakta kalabilmiştir.

Avrupa kıtası dünyanın Afrika ile beraber en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak kabul edilir ve bu kıtada binlerce yılı aşkın geçmişe sahip yüzlerce tarihi yapı bulunur. Prag Kalesi de bu yapılardan biridir. Söz konusu yapı 1000 yıldan daha köklü bir geçmişe sahiptir. Konum olarak Prag şehir merkezinde bulunan Prag Kalesi, şehrin merkezi olarak adlandırılan hemen hemen her noktasından rahatça görünebilmektedir. Dünyanın en eski yapıları arasında yer alan Prag Kalesi’nin yapımına M.S. 870 yılında başlanılmıştır. Söz konusu yapı, dünyanın en uzun yapım süreci geçiren kalesi olarak da bilinir. Çünkü yapının inşa süreci 1000 yıldan uzun bir sürede tamamlanabilmiştir. Başka bir ifadeyle yapının yapımına 870 yılında başlanılsa da yapı bir türlü tam olarak bitirilememiş ancak yinede inşa halindeyken bölgede hüküm süren krallıkların, imparatorlukların hizmetine girmiştir. Bu anlamda Prag Kalesi, dünyada eşi benzeri olmayan bir yapı olarak kabul edilir. Bu da yapıya olan ziyaretçi ilgisini oldukça artırmaktadır. Resmi kayıtlara göre 1929 yılında yapımı tamamlanan Prag Kalesi, böylece 1050 yıldan daha uzun bir süre yapım süreci geçirerek dünya tarihine geçmiştir.

Kale ayrıca Guinness Rekorlar Kitabı’nda da kendisine yer bulmuştur. Dünyanın en büyük antik kalesi olmayı başaran Prag Kalesi, 70 dönümlük bir iç mekana sahiptir ki bu alanda da dünyada bir örnektir. Dünyanın en çok ziyaretçi çeken yapıları arasında bulunan Prag Kalesi, her yıl yaklaşık olarak 1,8 milyon turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bu da yapıya olan ilginin ne seviyede olduğu açıkça ortaya koymaktadır. Kale, sinema alanında da kullanılmakta ve özellikle Indiana Jones’un video oyunu uyarlamasında kullanılmasıyla da dikkati çekmiştir.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2017, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164