Kanada Göçmenlik Şartları Ne ?

Kanada, dünyanın endüstriyelleşmiş en önemli ülkelerinden biridir. Ülke ayrıca Rusya ve Avustralya’dan sonra dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip üçüncü ülkesidir.

Kanada Göçmenlik Şartları Ne ?
banner158
 Her ne kadar bu kadar geniş topraklara sahip olsa da üzerinde sahip olduğu yüzölçümüne nazaran oldukça az insan ikamet etmektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada, coğrafi olarak Kuzey Amerika kıtasında bulunur. Kıtada yer alan ve en kuzeyde bulunan Kanada, bu toprakların en yüksek refah seviyesine sahip ülkesidir. Ülkenin Amerika dışında herhangi bir komşusu bulunmaz. Ancak ülke kutup bölgesi de hesaba katılırsa Rusya ile komşu olarak adlandırılabilir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada, son yıllarda dünyanın küreselleşmesi ile beraber kalifiye elemen açığı ile karşı karşıya kalmıştır. Her ne kadar kendi bünyesi dahilinden bu açığı kapatmaya çalışsa da bu pek de mümkün olmamaktadır. Durum böyle olunca, Kanada da tıpkı komşusu Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya gibi çeşitli vize uygulamaları getirmiştir. Bu uygulamalar sayesinde ülkede oluşan nitelikli elemen açığını gidermeyi planlayan Kanada bu konuda oldukça da başarılı olmuştur.


Öncelikle belirli meslek guruplarını kategorize ederek bunlar arasında tecrübe sahibi olanlara öncelik tanımıştır. Her ne kadar insan açığı olsa da Kanada, ülke topraklarına göçmen alımında dünyanın en katı ülkelerinin başında gelmektedir. Çok zorlu şartlar öngören Kanada devleti, en iyi olanları adeta cımbızlamaktadır. Göçmenlik kategorizasyonuna sahip olan ülke, işçi, işveren ve sadece ikamet edecek olanları birbirinden ayırmıştır. Burada en zor olanı, her ne kadar işveren statüsü olarak görülse de, bu aslında öyle değildir. İşveren olarak Kanada’ya ulaşmak İşçi olarak ulaşmaktan daha kolaydır. Kanada ihtiyacı olduğu meslek guruplarına göre, genel olarak ne iş yaparsa yapsın dil şartını en önemli kriter olarak kabul etmektedir. Burada belirtilmesi gereken husus, aile birleşimi yoluyla Kanada’ya göçmenli başvurusu yapılması hadisesi olmamasıdır. Yanı başka bir ifadeyle aile birleşimi ile gidilmek isteniyorsa o takdirde dil şartı gerekmeyecek olmasıdır. Ancak onun dışında herhangi bir yol izlenecek ise, o zaman dil en önemli kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapacağınız başvuru türüne göre sizden bir dil belgesi isteyeceklerdir.

Avukatlık mesleğini icra etmek için Kanada’ya başvuru yapanla tesisatçı olarak başvuru yapanın aynı oranda İngilizce bilmesinin gerekli olmaması hadisesidir. Bu oldukça önemli bir ayrımdır. Kanada’ya göçmen olarak kabul için başvuru yapmanız halinde ilave olarak Fransızca bilmek size ek puan kazandıracaktır. Tamamen puan sistemi ile çalışan Kanada göçmenlik kabulü, ne kadar puan topladığınıza göre sizi kabul edilip edilemeyeceğinize hükmeder. Genel olarak baraj 130 puandır. Ancak bunun aşılması sanıldığı kadar kolay değildir. Alabileceğiniz en yüksek puan ise 160’dır. Başvurunuzu Kanada Konsolosluğu aracılığı ile online yapmanız gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164