Skoda Nasıl Bir Arabadır ?

Skoda, Avrupa kıtasının en önde gelen otomotiv üreticilerinden biridir. Kıtanın önemli ülkelerinden Çek Cumhuriyeti’nin ürettiği bir marka olan Skoda, tarih boyunca bölgenin en çok tercih edilen markalarından biri olmayı başarmıştır.

Skoda Nasıl Bir Arabadır ?
banner158

 Skoda, Avrupa kıtasının en önde gelen otomotiv üreticilerinden biridir. Kıtanın önemli ülkelerinden Çek Cumhuriyeti’nin ürettiği bir marka olan Skoda, tarih boyunca bölgenin en çok tercih edilen markalarından biri olmayı başarmıştır. Dünyanın en eski otomotiv şirketleri arasında yer alan Skoda, Çek Cumhuriyeti’nin Mlada Boleslaw şehrinden kurulmuştur. Her ne kadar günümüzde Skoda olarak anılsa da marka ilk kurulduğu döneminde Laurin & Klement adıyla piyasaya girmişti. Resmi kayıtlara göre 18 Aralık 1894 tarihinde kurulmuş olan bu marka, ülkenin bugüne kadar yarattığı en önemli ticari ürün olarak kabul edilir. Otomobil üreten ve onu tasarlayabilen ülkelerden biri olan Çek Cumhuriyeti bu anlamda oldukça önemli bir geçmişe de sahiptir. Şirket ülkenin en önemli ulusal markası konumundadır. Her ne kadar artık Almanların bir alt ürünü olsa da yine de Çek Cumhuriyeti’nde faaliyet gösterir. İki bisiklet tamircisinin bir araya gelerek kurduğu bu şirket bugün bir dünya markası haline gelmiştir. Çek Cumhuriyeti açısından gururla dünya pazarına sunulan bu marka günümüzde sadece Kuzey Amerika ve de Brezilya’ya ihracat gerçekleştirmemektedir.

Kuzey Amerika pazarında kendisine yer bulamayan Skoda, özellikle Avrupa pazarında ciddi bir müşteri kitlesine sahiptir. Her ne kadar Çek Cumhuriyeti’nin ürettiği en önemli ticari marka olarak lanse edilse de şirket bugün tamamıyla bir Alman şirketi haline gelmiştir. Dünyaca ünlü otomobil devi Volkswagen şirketi satın almış ve de üretimine kendi devam etmiştir. Çeklerin ulusal markasına zarar vermeden aynı ismi koruyan Volkswagen, aracın kalitesini artıran dokunuşlarda bulunmuştur. Şirketin geçmişine baktığımız vakit kuruluş tarihini 1894 olarak görürüz. Bu tarihte henüz Skoda ismini kullanmayan şirket, 1925 yılında Skoda Works tarafından satın alınması sonucunda Laurin & Klement ismini değiştirmiş ve Skoda adını almıştır. Bu tarihe kadar bir özel şirket olan Laurin & Klement, Skoda adını almasıyla beraber komünizm rejiminin de etkisiyle beraber bir devlet ürünü haline gelmiştir. Bu devirle beraber iç pazara hitap eden Skoda, ülkenin ilk ve tek markası olarak kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. 1990’lı yıllarda yaşayan komünizm çöküşü ile beraber aynı yıl Skoda özelleştirilmiştir. 2000 yılına dek özel bir şirket olarak otomobil üretmeye devam eden Skoda, Volkswagen tarafından satın alınmıştır. 2000 yılıyla başlayan Volkswagen dönemi ile beraber şirket hiç olmadığı kadar iyi satış rakamlarına ulaşmıştır.
 
Volkswagen tarafından geliştirilen Skoda markası günümüzde oldukça sık tercih edilen bir marka haline gelmiştir. Volkswagen’le beraber şirket her yıl hatırı sayılır bir kar açıklamaya başlamıştır. Günümüz itibariyle şirket bünyesinde yaklaşık olarak 30 kişinin istihdam edildiği Skoda, küresel bir marka haline gelmiştir. Terminolojik olarak ”Skoda”, ”Zarar” anlamına gelir. Ancak bu isimin verilmesinin bununla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.


Kaynak ; Bilgiustam

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164