KSO Başkanı Zeytinoğlu: “İşsizlik oranındaki düşüş sevindirdi”

TUİK tarafından açıklanan ağustos ayı işsizlik oranında istihdamdaki yükselişin işsizliğin düşürülmesindeki katkılarına dikkat çeken KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Geçmiş yılların trendine baktığımızda Ağustos ayında işsizlik oranında artış beklerken, yüzde 10,6’ya gerilemesini olumlu değerlendiriyoruz. Bunda istihdam oranının işgücüne katılma oranından daha fazla artmasının etkisi var. Temmuz’dan ağustosa 33 bin kişinin iş gücüne katıldığını ve 70 bin istihdam ile iş gücüne katılanların iki katından fazlasına iş imkanı sağlandığını memnuniyetle görüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KSO Başkanı Zeytinoğlu: “İşsizlik oranındaki düşüş sevindirdi”
banner158
 KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu açıklamasının devamında “Diğer taraftan işgücündeki olumlu gelişmelerin ekonomik canlanmanın işareti olduğunu biliyoruz ve bu açıdan da sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki dönemde ise sezonsal olarak işsizliğin artış trendinde devam edeceğini, ancak baz etkisiyle geçen yılın gerisinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

 Genç nüfustaki işsizlik oranının temmuz ayına göre gerilemiş olmasına rağmen yüzde 20,6 ile hala geçen yılın üzerinde olmasına dikkat çeken Zeytinoğlu, “Gençlerdeki işsizlik oranını çok önemsiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın açıklamalarından teşvik uygulamalarının tekrar masaya yatırıldığını biliyoruz. Bu kapsamda gençlerimize yönelik hem eğitim hem istihdam alanında yapılacak çalışmalarla, genç nüfustaki işsizliğin azaltılması noktasında olumlu sonuçları göreceğimize inanıyoruz.” dedi.

 - Başkanı Zeytinoğlu ayrıca ekim ayı bütçe gerçekleşmeleriyle ilgili değerlendirme yaptı.

 Ayhan Zeytinoğlu “SGK’nın yılbaşında ertelenen prim alacaklarının ekim ayında ödenecek olmasından giderler kısmında artış bekliyorduk. Ekim’de gelirlerin yüzde 21,8 artmasına karşın giderlerdeki yüzde 29,2’lik artış bütçede 3,3 milyar TL açığına neden oldu. Giderler tarafındaki artışın detaylarına baktığımızda mal ve hizmet alım giderlerindeki yüzde 31’lik, cari transferlerdeki yüzde 37’lik ve sermaye giderlerindeki yüzde 28,5’luk artışların etkisini görüyoruz. Maliye Bakanımız ekim ayı gider gerçekleşmelerinin tahminlerine paralel olduğunu söyledi. Bu yılı OVP’de öngörülenle uyumlu açıkla kapatabileceğimizi tahmin ediyoruz.” dedi.

 Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “Ekim ayında bütçeye en büyük katkının 45,6 milyar TL ile vergi gelirlerinden yansıdığını görüyoruz. Vergi gelirleri ekimde yüzde 26,3, ocak-ekim döneminde ise yüzde 18 oranında arttı.” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164