Çipli TC Kimlik Kartı Ne İşe Yarıyor ?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, Avrupa Birliği ile yürütülen müzakere sürecinde kendi inisiyatifimiz doğrultusunda aldığımız bir kararla hayatımıza kazandırılan yeni hüviyetlerdir.

Çipli TC Kimlik Kartı Ne İşe Yarıyor ?
banner158

 Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı olarak adlandırılan eski hüviyetlerin zaman içersinde tamamen ortadan kaldırılması ve yerlerine yeni olan kimliklerin dağıtılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda devlet, birçok bürokratik prosedürün de önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Yeni kimlik kartları çipli olacağından, içersinde dijital ya da başka bir ifadeyle elektronik veriler barındırabilecektir. Bu kişinin şahsiyeti ile doğrudan alakalı olan özellikleri ve de parmak izi gibi kişiye sıkı sıkıya bağlı biyometrik verilerden oluşacaktır. Bu sayede yeni kimlik kartlarına geçilmeden önce kullanılan ve de sahtesinin çok rahatlıkla kusursuz bir şekilde yapılabildiği ve beraberinde mağduriyetlere yol açan eski nüfus cüzdanlarının tarihe gömülmesi sonucu ortaya çıkacaktır. Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarında yer alan hemen hemen bütün ülkeler 2000’li yıllarla beraber elektronik pasaport ve de kimliklere geçiş yapmıştır. Türkiye elektronik pasaporta 2010 yılında geçiş yapsa da kimlik bazında geçiş oldukça gecikmiştir.

TÜBİTAK önderliğinde hayata geçirilen yeni proje ile beraber Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, eski kimliğini ibraz etmek suretiyle yeni çipli kimliğine kavuşabilir. Bu kimlikler sahtesi yapılması oldukça güç bir formatta tasarlanmıştır. Bu da kimliklerin çalınması durumunda kullanımını imkansız kılar. Ancak bunlar teoride böyle olsa da hayata geçirilmesi ile beraber bunun uygulamada ne oranda vücut bulduğu görülecektir. Yeni kimlik kartlarının mazisi aslında neredeyse 10 yıllıktır. İlk olarak 2008 yılında hizmete giren bu kartlar pilot bölge olarak belirlenen Bolu’da dağıtıma çıkmıştır. Bolu sınırlarında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2008 yılında çipli kimlik kullanmaya başlamıştır. Uzun bir süre boyunca test aşamasında kalan bu kimliklere geçiş 2017 yılı itibariyle bütün Türkiye geneline yayılmıştır. Yeni hayata geçen çipli kimlikler ileriki yıllarda kişinin sürücü belgesine, pasaportuna ve de vergi bilgilerine ilişkin verileri de içerecektir. Bu sayede tek bir kart ile birçok işlem başarılı bir şekilde yürütülecektir.

İlk etapta son derece başarılı bir uygulama olarak görülen çipli kimlikler, vatandaşlara 2 Ocak 2017 tarihi ile beraber verilmeye başlanılmıştır. Yeni çipli kimlik kartı almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bunun için e-randevu almalılardır ya da 199 arayarak telefonla da randevu alabilirler. Bu yeni kimlikler ile beraber vizesiz seyahat edilebilen ülkelere de pasaporta gerek kalmaksızın sadece kimlik kartınızla seyahat etmeniz mümkün olabilecektir. Bu konuda Türkiye 3’üncü ülkelerle ikili anlaşmalar yapmakta ve de her geçen yıl seyahat edilebilecek ülke sayısı da hatırı sayılır bir ölçüde artmaktadır. İlk etapta Ukrayna ve Gürcistan’a yeni çipli kimlik kartlarınız ile seyahat etmeniz mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2017, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164