Kuaförler artık ‘salı’ günleri kapalı

Kocaeli Valiliği bir genelge yayınladı. Kadın kuaförleri artık salı günleri kapalı olacak. Erkekler ise pazar günü tıraş olamayacak

 Kuaförler artık ‘salı’ günleri kapalı
banner158
Kocaeli Valiliği bir genelge yayınlayarak kadın kuaförlerinin salı, erkek kuaförlerinin ise Pazar  günleri kapalı olmasını kararlaştırdı.
Yayınlanan genelgede şu ifadeler yer aldı; “6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında kanun gereği, erkek kuaför ve berberlerinin pazar günleri, bayan kuaförlerin ve güzellik salonlarının ise salı günleri haftada bir gün tatil edilmesi konusunda ilgili meslek odalarının teklifi üzerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Ticaret Odası, Körfez Ticaret odası, Gebze Ticaret Odası ve Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin görüşleri alınarak varılan uzlaşma sonrası Valiliğimizce yapılan değerlendirme neticesinde, 20.11.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; İlimiz merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren erkek berber ve kuaförlerin pazar günleri, bayan kuaför ve güzellik salonlarının ise salı günleri kapalı tutulmalarına, Diğer taraftan, dini bayramlar, yeni eğitim öğretim yılı, asker sevkiyatı veya yemin töreni, üniversite mezuniyet töreni öncesi bir hafta, her mahallede ilgili odası tarafından belirlenecek bir işyerinin nöbetçi olarak açık tutulmasına, AVM’lerin bünyesinde bahsedilen sektörde faaliyet gösteren işyerlerinin bu karardan muaf tutulmasına, Düğün ile özel günler için açık olacak berber, kuaför ve güzellik salonlarının ilgili Odanın izin ve kontrolünde olmak kaydıyla muaf tutulmasına, Alınan karara aykırı hareket edenler hakkında anılan kanunun 18. maddesinin (g) bendine göre işlem yapılmasına, karar verilmiştir” Öte yandan vatandaş genelge sonrasında oldukça tedirgin oldu. Haftada tek bir gün izin yapabilen ve pazar günleri kişisel ihtiyaçlarını gideren erkekler ile hafta içi salı günü çalışan ve her gün kuaförde bakım yaparak güne başlayan kadınlar ne yapacaklarını merak ediyor.


Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 21:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164