BU SOKAKTA UNUTULMUŞ ÇOCUK OYUNLARI YAŞATILIYOR

Çocuk Dostu İzmit Belediyesi sayesinde, gelişen teknoloji nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları yaşatılıyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile geçtiğimiz yıl Yenişehir Mahallesi’nde çocuklar için oluşturulan oyun sokağından binlerce kişi yararlandı.

BU SOKAKTA UNUTULMUŞ ÇOCUK OYUNLARI YAŞATILIYOR
banner158

 Çocuk Dostu İzmit Belediyesi sayesinde, gelişen teknoloji nedeniyle unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları yaşatılıyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile geçtiğimiz yıl Yenişehir Mahallesi’nde çocuklar için oluşturulan oyun sokağından binlerce kişi yararlandı. Çocukların gönüllerince eğlenme imkanı bulduğu 100 metre uzunluğundaki sokakta seksek, satranç, bisiklet yolu, labirent, üçtaş, voleybolun yanı sıra geleneksel çocuk oyunları da yer alıyor.

OYUN ÇOCUK İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

İzmit Belediye Başkanı Doğan, çocuklara yönelik yatırımlara büyük önem verdiklerini ifade ederek “oyunsuz gelişme olmaz. Çocuklarımızın oynadığı oyunlar çok basitmiş gibi görünse de aslında o oyunlar çocuğun gelişmesi, ufkunun açılması,  olgunlaşması, bilinç altının oluşması, kişiliğinin gelişmesi ve gelecekte çok daha sağlıklı bir birey olmasının kapısını açar. Bu sokağı oluştururken çocuklarımızın oyunlarla hayal dünyalarının bir anlamda bilinçaltlarının desteklenmesini de sağlamış olduk. Okul bahçelerimizde geleneksel çocuk oyunlarının yaygınlaştırılmasına destek verdik. Çocuklarımıza daha fazla yatırım yapmalıyız, onlar için daha fazla kafa yormalıyız” dedi.

HAFTANIN 3 GÜNÜ

İzmit’teki ilkokul 1. sınıf öğrencileri her Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri Yenişehir Mahallesi’ndeki oyun sokağına gelerek öğretmenleri eşliğinde burada hem gönüllerince eğleniyor, hem de eski çocuk oyunlarının unutulmamasını sağlıyorlar. 75.Yıl Cumhuriyet İlkokulu ve Akçakoca İlkokulu öğrencileriyle Kassel Şehri Yahya Kaptan Sevgi evlerinde kalan minikler de oyun sokağını ziyaret ettiler. Kendileri için özel olarak yapılan trafiğe kapalı sokakta doyasıyla eğlenme imkanı bulan çocuklar “ Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a bizlere böylesine güzel çalışmalar yaptığı için ne kadar teşekkür etsek azdır” şeklinde duygularını dile getirdiler. Çocuklara kek ve meyve suyu ikram eden İzmit Belediyesi yetkilileri de “ çocukların mutlu olduğunu görmek bizleri de mutlu ediyor” dediler.Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164