1 9

26 Şubat 2020 Çarşamba

Bakanlık'tan “zombi araç” önlemi!

EYT’liler 65 Yaşı Beklemeyecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emeklilik reformu konusunda bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

banner158
03 Şubat 2020 Pazartesi 14:48
EYT’liler 65 Yaşı Beklemeyecek

 

Emeklilik için gerekli prim gün sayısını tamamladığı halde yaş şartı arttığı için emekli olamayanların yani emeklilikte yaşa takılanların (EYT’li) sayısı, 2019 itibarıyla 5 milyon 404 bin 924 kişi civarında. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk’te yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında EYT’lilerin merakla beklediği konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

48 YAŞ 'YAŞLI' DEĞİL
‘Emeklilikte Yaşı Tutmayanlar’ demeyi tercih ettiklerini belirten Zehra Zümrüt Selçuk, “Emeklilikte 3 ana parametre var; sigorta süresi, prim ödeme ve yaş. İkisi olup bir tanesi olmadığında olmuyor. Üçünün aynı anda sağlanması gerekiyor. Maliyet hesapları var. Prensipte de sorun var. Emeklilik dediğimiz şey teknik olarak kullandığımız tabirde ‘yaşlılık aylığı.’ Yaşlılık aylığı yaşlı olunca alınır. Dolayısıyla EYT bekleyenlerin ortalama yaşı 48. Dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilmiyor” dedi.EMEKLİLER REFORMU
Selçuk, şöyle devam etti:

“Geçen yıl emekli ettiğimiz nüfusun yaş ortalaması 52-53 bandında. Bunun 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak. EYT’liler 65 yaşını beklemeyecekler. Prim ödeme ve sigortalılık süresine göre kademelendirilmiş. EYT’liler emeklilikten sonra çalışmak istiyorlar. 48-50 yaşlarda, en verimli olduğu dönemde emekli olmayı düşünmek bu. Hazine ve Maliye Bakanımızla çalışıyoruz. Emeklilik konusunda bir reforma ihtiyacımız olduğu doğru. Uzun soluklu bir çalışma bu.”

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV