banner131

banner130

banner157
24 Mayıs 2019 Cuma

İzmit'te Halk Otobüsü Devrildi! Çok Sayıda Yaralı Var

İYİ Parti'ye kayyum! İLK DAVA AÇILDI

İYİ Parti’de flaş gelişmeler yaşanıyor. Partiye kayyum atanması talebiyle dava açıldı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 17:14
İYİ Parti'ye kayyum! İLK DAVA AÇILDI

 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı kurucu üyesi ve eski başkan yardımcısı Hakan Ermemiş, İstanbul 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne "kayyum" davası açtı.

İstanbul "geçici" il yönetiminin kanuni süresi içinde seçimli kongreye gitmediği belirtilen dava dilekçesinde, parti üyesi Ayhan Uzunboy, Murat Ayabakan ve Mustafa Karaman'ın kayyum olarak atanması talep edildi.

Siyasi Partiler Kanunu ve Parti Tüzüğü'ne aykırı atamalar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından partinin kapatılmasını gündeme getirecekti. Seçim öncesi böyle bir şokla karşılaşmamak için parti üyeleri, kayyum talebiyle dava açtı.

Siyasi Partiler Kanunu'nun 19, 20 ve İYİ Parti Tüzüğü'nün 26. maddeleri uyarınca açılan "kayyum" talepli dava olumlu sonuçlanırsa, "münfesih" (geçersiz) durumdaki İstanbul İl Başkanlığı'na üç kişilik kayyum heyeti atanacak. Bu heyetin görevi, 30 gün içinde partiyi seçimli olağanüstü genel kurula götürmek olacak. Olağanüstü kongre kararı alınmazsa, aynı şekilde, atandıkları tarihten itibaren 30-45 günlük yasal süreyi aşan diğer teşkilatlarda da "kayyum" yöntemi izlenecek.

YARGITAY PARTİYİ KAPATABİLİR

Türkiye'deki tüm teşkilatları atama yöntemiyle yönetmek isteyen Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, kanun ve tüzük hükümlerine uymadığı takdirde, partiyi çok zor durumda bırakacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kanun ve tüzük dışı bu uygulamalar nedeniyle partiye kapatma davası açabilecek ve seçimler öncesi Türkiye'de siyaset silbaştan olacak.

Koray Aydın'a kanun ve tüzük hükümlerini hatırlatan partililer, "MHP de aynı şekilde yönetiliyor. Birşey olmaz" cevabını aldıktan sonra harekete geçerek, partiyi yasal çizgiye çekmek için öncelikle Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu'ndan görüş aldı. Seçim Kurulu Başkanlığı, talebi kanunlara uygun buldu ancak kendisinin bunu gerçekleştirmekle yükümlü olmadığını belirterek, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin adresini verdi.

ÜÇ KİŞİLİK KAYYUM HEYETİ TALEBİ

Bunun üzerine; İstanbul İl Teşkilatı Kurucu Üyesi ve eski başkan yardımcısı Hakan Ermemiş, emsal teşkil edecek dava dilekçesinde, üç kişilik kayyum heyeti atanmasını da talep ederek, Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne dava dilekçesi verdi. Kayyum heyeti talepli dilekçede, İYİ Parti üyelerinden Ayhan Uzunboy, Murat Ayabakan ve Mustafa Karaman'ın, İstanbul İl Başkanlığı'nı yasal hükümler çerçevesinde olağanüstü seçimli genel kurula götürmeleri için kayyum olarak atanmaları talep edildi.

    Yorumlar

banner140
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner127
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV