Marketlerde Tüketiciyi yanıltan etiketler yasaklanıyor

Marketlerde etiketlere standart getirecek adım atılıyor. Tüketiciyi yanıltan etiketler kullanılmayacak.

Marketlerde Tüketiciyi yanıltan etiketler yasaklanıyor
banner158
banner174

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, tüketicilerin üst düzeyde korunması için gıda etiketlerinde yeni düzenlemeler getireceklerini duyurdu. Bakan Yumaklı, sağlıklı ve güvenilir gıda için Gıda Kodeksi'nde bir dizi düzenleme yapıldığını ve yapmaya devam edeceklerini belirtti. Bu düzenlemeler arasında gıda etiketlerindeki bilgilendirme standartlarının artırılması, yanıltıcı görsellerin kullanımının engellenmesi ve tüketicileri aldatıcı ifadelerin kullanımına kısıtlama getirilmesi bulunuyor.

Örneğin, içeriğinde çilek bulunmayan bir üründe çilek görselinin kullanılmasına izin verilmeyecek. Aynı şekilde, içinde muz aroması olan bir sütte 'muzlu süt' ifadesi yerine 'muz aromalı süt' ifadesi kullanılacak. Tüketicileri yanıltabilecek ifadelerin kullanımına da sınırlama getirilecek. Bitkisel margarin gibi ürünlerde 'tereyağı keyfi' veya 'tereyağı lezzeti' ifadeleri kullanılamayacak.

Bakan Yumaklı, vatandaşların güvenilir gıdaya erişimini sağlamak için ALO 174 Gıda Hattı'nın kurulduğunu ve ihbar ve şikayetlerin en geç 15 gün içinde cevaplandırıldığını belirtti. Ayrıca, gıda denetimlerinin düzenli olarak gerçekleştirildiğini ve sahtekarlığa göz yumulmayacağını vurguladı. Üretim, toplu tüketim ve satış yerlerinde 7.500'den fazla gıda denetçisinin görev yaptığını ifade etti.

Bakan Yumaklı'nın açıklamalarına göre, Türkiye'de gıda güvenliği ve tüketicilerin korunması için yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve denetimlerin sıklaştırılması yolunda adımlar atılmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner178