Kocaeli Emniyeti’nden 52 milyonluk siber dolandırıcı operasyonu!

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, siber suçların men ve takibine yönelik olarak yürütülen soruşturmada 52 kişiyi gözaltına aldı.

Kocaeli Emniyeti’nden 52 milyonluk siber dolandırıcı operasyonu!
banner158
banner174

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Şube Müdürlüğü ekipleri suç örgütü üyelerinin E-ticaret ve ilan platformlarına verdikleri sahte ilanların satışı ile ilgili müştekiler ile kurulan çağrı merkezine ait açık hatlar üzerinden müştekiler ile güven verici ve aldatıcı görüşmeler yaparak müştekilerden kaparo, kargo bedeli, nakliye bedeli ve sigorta bedeli gibi bahanelerle aldıkları meblağları suç örgütü üyelerine ait açılan başka hesaplara ya da çeşitli sanal kripto para platformlarına aktardıkları ve sanal kripto para birimlerine çevrilen paranın izini kaybettirmeye çalıştıkları tespit etti.

Başlatılan soruşturma kapsamında  belirtilen yöntemlerle aralarında deprem mağduru aileler ile engelli vatandaşların da bulunduğu 37 şahsın dolandırıldığı ve suç örgütü üyesi şahısların hesaplarına 52 milyon 675 bin 400Tl para giriş çıkışı olduğu tespit edildi.  Ayrıca 5 ayrı bölgede çağrı merkezi oluşturduğu belirlendi. Suç örgütü üyelerinden üçünün toplam 23 ayrı suçtan 25 yıl kesinleşmiş cezalarının bulunduğu tespit edildi. Suç örgütü üyelerinin yakalanması ve suç unsurlarının elde edilmesi maksadıyla 23 Nisan  günü Kocaeli ile birlikte 11 ilde düzenlenen eş operasyonda 52 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda suça konu çok sayıda dijital materyal ele geçirilerek gerekli tahkikata başlanmıştır. Şüpheli şahısların işlemleri sontası  Gebze Adliyesine sevk edileceği öğrenildi.

haber merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER