banner131

banner130

10 Nisan 2020 Cuma

07/04/2020 Koronavirüsten ölenlerin sayısı 76 toplam 725 vatandaşımız hayatını kaybetti

Ülkedeki tüm okullar kapatıldı!

Koronavirüs salgını artarak devam ediyor. Avrupa'da yayılan virüs İtalya'da hayatı felç etti. Bütün okulların ve Üniversitelerin kapatılacağı açıklandı.

banner158
04 Mart 2020 Çarşamba 17:45
Ülkedeki tüm okullar kapatıldı!
Devlet kanalı Rai ve Ansa ajansının haberine göre hükümetin okulları kapama kararı yarından itibaren uygulanmaya başlanacak. Koronavirüsün en yaygın görüldüğü kuzeydeki Lomardia, Emilia Romagna ve Veneto bölgelerinde okullar son iki haftadır tatil edilmişti. Hükümetin bugün aldığı karar ise ülke genelini kapsıyor. Başbakan Giuseppe Conte tarafından virüsle mücadele amacıyla kurulan Bilim Kurulu da bir dizi sıkı tedbir içeren bir rehber hazırladı. Bu tedbirler arasında yaşlıların kalabalık yerlerden uzak durması; tokalaşmaktan ve öpüşmekten kaçınılması; diğer insanlara bir metreden fazla yaklaşılmaması ve spor etkinliklerinin seyircisiz oynanması gibi tavsiyeler yer alıyor.

Bilim Kurulu'nun tüm ülkede 30 gün geçerli olmak üzere hazırladığı tavsiye paketinde yer alan uyarılardan bazıları şöyle:75 yaş üzerindekiler ile 65 yaşın üzerinde ve hasta olanların kalabalık yerlerden uzak durması;Kucaklaşma, tokalaşma ve öpüşme gibi selamlaşmalardan kaçınılması;Sıradan bir grip nedeniyle de olsa ateşi olanların evden çıkmaması;Diğer insanlarla araya en az 1 metre mesafe koyulması (güvenli mesafe);Güvenli mesafenin mümkün olmadığı etkinlikler ve spor faaliyetlerinin seyircisiz oynanması;Disko, bar gibi kapalı kalabalık mekanlardan uzak durulması; tiyatro, sinema gibi mekanlarda yer düzeninin mesafeli olacak şekilde ayarlanması;
Özellikle sağlık ve kamu hizmetleri personellerini ilgilendiren konferans ve kongrelerin ertelenmesi.

YAŞAM TARZI DEĞİŞECEK

Bu önlem paketi bugünkü İtalyan gazetelerinin manşetlerinde yer aldı.La Stampa gazetesi haberi, "İtalya bir ay karantinada" manşetiyle yayımladı.
La Repubblica da, "Daha az temas, daha az enfeksiyon" üst başlığının altına "Öpüşmeden, uzaktan selamlaşın" diye yazdı.Corriere della Sera da manşetten verdiği haberde "Virüs, tüm İtalya'da yeni kurallar" başlığını kullandı ve "İnsanlar arasında bir metre mesafe. Öpüşmek ya da el sıkışmak yok. Etkinlikler iptal, futbol bir ay seyircisiz" ifadelerini kullandı.İtalyan basını, bu önlemlerin hayata geçirilmesinin İtalyanların en az bir ay boyunca "yaşam tarzını değiştirmesi" anlamına geleceğini vurguladı.Haberlerde, bu tedbirlerin başta yoğun bakım servisleri olmak üzere sağlık sisteminin yükünü azaltma amacı taşıdığı da belirtildi. Koronavirüs bağlantılı can kaybının 79'a, vaka sayısının da 2502'ye yükseldiği İtalya'da hükümet ülkedeki tüm okul ve üniversitelerin Mart ortasına kadar kapatılmasına karar verdi.

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV