Rusya'da yüksek tansiyon

Rusya'nın paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigojin ile Putin arasında tansiyon yükseldi.

Rusya'da yüksek tansiyon
banner158
banner174

Rus ordusunun Wagner askerlerini vurduğunu öne süren Prigojin, Moskova yönetimine savaş ilan ederken Rusya’nın İstihbaratı FSB Moskova, Voronezh ve Rostov-na-Donu da kontrol noktaları kurdu. Tehdit durumunda birliklere ateş açma emri verildi.Rusya devlet medyası, güvenlik güçlerinin yüksek alarm durumunda olduğunu ve Moskova'daki tüm önemli yerleri korumak için konuşlandırıldığını doğruladı.

Rus Askeri İstihbaratı komutanlarından General Vladimir Alekseyev, darbe girişimindeki Wagner grubuna çağrı yaptı. "Yaptığınız bu ülkenin ve cumhurbaşkanının sırtına bir bıçaktır.. Sadece cumhurbaşkanının askeri liderliği atama hakkı var ve siz onun otoritesine saldırmaya çalışıyorsunuz. Bu bir devlet darbesidir. Kendinize gelin!" uyarısında bulundu.  

"BİRLİKTE SAVAŞTIK"

Rusya’nın Ukrayna’daki birliklerinin komutanı Sergey Surovikin, Wagner liserine seslenerek, "Beraber savaştık, kayıplar verdik, kazandık.Sizi durmaya davet ediyorum. Düşman, sadece ülkemizdeki iç siyasi durumun kötüleşmesini bekliyor" dedi. 

Korgeneral Alekseyev ise, Batı'nın bu durumdan nemalanacağını söylerken, "Düzenlemeye başladığınız provokatif işler büyük kayıplara yol açacaktır. Batı'nın şu anda yapmaya çalıştığınız şeyi nasıl algılayacağını bir düşünün. Bu, ülkenin ve cumhurbaşkanının sırtına bir bıçak saplanmasıdır" ifadelerini kullandı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) ise, "Wagner savaşçılarına, Prigojin’in suç teşkil eden haince emirlerini yerine getirme hatasına düşmemeleri, aksine onu gözaltına almak için gerekli tedbirleri almaları çağrısını yapıyoruz" dedi. 

"ÇOCUKLARLA SAVAŞMIYORUZ"

Telegram kanallarında paylaşılan Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin'e ait olduğu belirtilen ses kaydında, şu ifadeler yer aldı: "Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilin. Çocuklarla savaşmıyoruz. (Rus) Savunma Bakanlığının bizi önlemek için gönderdiği askerler yolumuzdan çekilsin. Çocukları öldürmüyoruz. Çocukları eğitmeden cepheye atarak öldüren Şoygu.

"DÜŞMAN YERİNE KENDİ SİVİLLERİNİ ÖLDÜRÜYORLAR"

"(Rus) Genelkurmay Başkanı, uçakları havalandırma ve sivillerin arabaları ve tırlar arasında giden konvoyumuza ateş açma talimatı verdi. Onun için kimi öldüreceği önemsiz. Onlar 1,5 yıldan fazla düşmanı öldürmenin yerine kendi sivillerini öldürüyor. Suç içerikli eylemleri yerine gitmekten vazgeçen pilotlara teşekkür ediyorum."

TANKLAR SOKAKLARDA

Rus ordusunun yöneticilerine karşı büyük bir savaşın içine girdiklerini ifade eden Prigojin, "Herkesten sakin olmalarını, provokasyonlara yenik düşmemelerini ve evlerinde kalmalarını rica ediyorum. Başladığımız işi bitirdikten sonra vatanımızı korumak için cepheye döneceğiz. Orduda adalet yeniden sağlanacak. Bundan sonra da tüm Rusya için adalet gelecek" diye konuştu. Darbe girişimi olarak yorumlanan bu sözler sonrası Moskova olmak üzere Rusya'nın kritik kentlerinde zırhlı araçlar sokaklarda görülmeye başladı. Moskova'daki caddelerde görülmeye başlayan zırhlı araçların hızla ilerlediği görülürken savaşın sürdüğü Ukrayna'ya sınır olan Rus kentlerinde de aynı hareketliliklerin görüldüğü öğrenildi.

PUTİN'E RAPOR SUNULDU

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise kolluk kuvvetlerinin devletle güvenlik şirketi Wagner arasında yaşanan krize ilişkin Devlet Başkanı Vladimir Putin'e sürekli rapor verdiğini söyledi. Peskov, basın mensuplarına, "Savunma Bakanlığı, Federal Güvenlik Servisi, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Muhafızlar, daha önce kendilerine verilen talimatların uygulanması kapsamında alınan tedbirler hakkında sürekli olarak devlet başkanına rapor veriyor." açıklamasında bulundu. Peskov, Başsavcı İgor Krasnov'un da Wagner'in "silahlı isyan" teşebbüsüyle ilgili başlatılan ceza davası hakkında Putin'e rapor sunduğunu belirtti. Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, paralı asker şefi Yevgeny Prigojin hakkında silahlı isyan çağrısında bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER