1 9

22 Eylül 2019 Pazar

RAYLI TEKNOLOJİLER ENSTİTÜSÜ GEBZE'DE KURULACAK

İÇME VE KULLANMA SULARI HAKKINDA HALKIMIZIN BİLMESİ GEREKENLER

İçme-kullanma suları, insan ve toplum sağlığını doğrudan etkileyen önemli etmenlerin başında geliyor. Suların güvenli, temiz, kolay ulaşılabilir olması, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordinasyon içerisinde bulunması, aynı zamanda halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem arz ediyor.

29 Mayıs 2019 Çarşamba 12:02
İÇME VE KULLANMA SULARI HAKKINDA HALKIMIZIN BİLMESİ GEREKENLER

 İçme-kullanma suları, insan ve toplum sağlığını doğrudan etkileyen önemli etmenlerin başında geliyor.  Suların güvenli, temiz, kolay ulaşılabilir olması, ilgili tüm kurum ve kuruluşların koordinasyon içerisinde bulunması, aynı zamanda halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Bu maksatla Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, İçme ve kullanma sularına yönelik ilgili kurumlara alınması gereken hususlara dair açıklamalarda bulundu.

Su Depolarının Dezenfeksiyonu Önemli

Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarla (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır. Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir.

 

Evinizde İhtiyaç Fazlası Su Depolamayın

Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan ve saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.

Su Kesintilerine Dikkat

Kesinti yaşanması ve temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır.

Su kesintisi sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve, yıkandıktan sonra %1’lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmelidir.

%1’lik klor solüsyonu Nasıl Hazırlanır?

%1’lik klor solüsyonu 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak kolayca hazırlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan çamaşır suyu herhangi bir katkı maddesi içermemeli ve % 10 aktif klor “sodyum hipoklorit” içermelidir. Konuyla ilgili güçlüklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bilgi alınmalıdır.

Ambalajlı Sularınızın Ruhsatlarını Sorgulayabilirsiniz

Ambalajlı su (pet, bardak, cam şişe ve damacana) kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı su listesine www.cevresagligi.saglik.gov.tr adresinden ulaşılabilmektedir. Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir %1’lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden %1’lik klor solüsyonu geçirilmelidir.

banner136

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
KARİKATÜR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV