banner166

MARMARAKAF Açılış Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi

Kocaeli Üniversitesi’nin, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Valilik ve Büyükşehir desteği ile düzenlediği Marmara Kariyer Fuarı, bugün kapılarını açtı

MARMARAKAF Açılış Töreni Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi
banner158
banner174

“EN’lerin Fuarında Sen de Yerini Al, Geleceğin Senin Elinde” mottosuyla Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, 15 üniversitenin paydaşlığında, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Valiliğimiz iş birliğinde kentimizde gerçekleştirilen MARMARAKAF (Marmara Kariyer Fuarı) açılış töreni Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Vali Seddar Yavuz da günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını gerçekleştirdi.
Selamlamaların ardından fuar ve içeriği hakkında açıklamalarda bulunarak sözlerine başlayan Vali Yavuz:

“Fuarımızda 1071 firmanın katılımıyla 50.000 ‘in üzerinde ziyaretçi ve 750 etkinlik vesilesiyle kamu kurumları ve nitelikli iş gücü arasındaki bilinirliğinin arttırılması, nitelikli öğrenci ve mezunların kurumlara kazandırılması ve bunun yanında özel sektörde nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyan işverenlerin de gençlerle doğrudan buluşması sağlanacaktır. Gençlerimizin istihdamını artıracak, iş ve staj imkânlarına erişimini kolaylaştıracak, çalışma hayatı hakkında daha fazla bilgilenmesine ve bilinçlenmesine fırsat sağlanacak, aynı zamanda gençlerimiz iyi bir kariyer planı yapabilecek, istedikleri işi bulabilecek; işverenlerimiz de yetenekli, gerekli bilgi ve beceriye sahip bir çalışan bulma imkanına sahip olacaktır.”

Kocaeli, Sanayi Alanında Önemli Bir Yer Tutmaktadır

Kocaeli’nin üretim, sanayi ve istihdamına ilişkin güncel verileri de paylaşan Vali Yavuz, Türkiye’nin lokomotifi olma yolundaki gelişim ve faaliyetlerini şu sözlerle aktardı: “Ülkemizin bilim, sanayi, teknoloji üssü; dünyayla yarışan yüzü Kocaeli, sahip olduğu kalifiye insan gücü ile birçok bilimsel ve teknolojik gelişmenin önünü açmakla birlikte, dev sanayi yatırımlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Kocaeli’nin ülkemiz ekonomisine en önemli katkısı sanayi ve teknoloji üretim faaliyetlerinden sağlanmaktadır. Konumunun sunduğu lojistik avantajlar Kocaeli’yi sanayi yatırımları için cazip hale getirmekte ve ülkemizin ihracat ve ithalatında çok önemli bir pay sahibi yapmaktadır. Sektörel kümelenmenin de büyük avantajları olan ilimizde, ihtisas OSB’ler, ana sanayi ve yan sanayinin birlikte oluşturduğu ekosistemler eliyle görülmektedir. İlimizde tüzel kişiliği bulunan 5’i ihtisas organize sanayi bölgesi olmak üzere 14 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 157 bin kişi istihdam edilmektedir. İlimizde aynı zamanda faal durumda 2 adet Serbest Bölge ve 2 adet yapım aşamasında olan Özel Endüstri Bölgesi vardır. Kocaeli, özellikle büyük ölçekli sanayi tesislerinin tercih ettiği bir ildir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu içinde Kocaeli’den 83 firma, merkezi Kocaeli olan 40 firma ile ilimizde Sanayi Sicil Bilgi Sistemine kayıtlı 4.498 firma bulunmaktadır.
Ağırlıklı sektörler; taşıt araçları ve yan sanayi, kimya ve petrokimya, makine, plastik ve demir çelik sektörleri olup Kocaeli İmalat sanayi içerisinde kimya sanayi, Türkiye İmalat Sanayi içerisindeki %27’lik payı ile ilk sırada; otomotiv sektörü %39 ve metal sektörü de %19 payı ile ülkemizin sanayi alanında önemli bir yer tutmaktadır. Kocaeli aynı zamanda 2023 yılında ülkemizdeki ihracat ve ithalat kaynaklı elleçlemelerin ton olarak %15,6’sını gerçekleştirmiş farklı kapasitelerde 36 liman tesisi ile önemli bir liman kentidir.”

Kocaeli Türkiye Sanayinin Merkez Üssüdür

Bilimin ışığında ilerleyen çalışmalar ve buna bağlı olarak gelişen teknolojik faaliyetleri de ele alan Vali Yavuz: “Türkiye sanayisinin merkez üssü konumunda bulunan Kocaeli, son yıllarda Ar-Ge ve inovasyonun merkez üssü olma konusunda da hızla ilerlemekte ve toplam 133 Ar-Ge Merkezi ve 17 tasarım merkezi ile Türkiye üçüncüsüdür. Aynı zamanda bir teknoloji üssü olan Kocaeli’de 5 teknoloji geliştirme bölgesi, TÜBİTAK birimleri ve Bilişim Vadisi ilimizin bilim ve teknolojide ilerlemesine katkı sunmaktadır. Kocaeli, sadece sanayi ve bağlantılı lojistik faaliyetlerinin gerçekleştiği bir il olmayıp doğası, kültürü, tarihi, fuar ve kongre altyapısı ve kış turizmi ile önemli bir turizm destinasyonu olma özelliğine haizdir. Dolayısıyla ülkemizin dünyayla yarışan yüzü Kocaeli’ndeki tüm bu süreçlerde, özel sektörün de uluslararası alanda rekabet gücünü sürdürebilmesi kaliteli insan gücüne sahip olup olmamasıyla doğrudan bağlantılıdır. Bilindiği üzere rekabette üstünlük ile insan kaynakları arasındaki ilişki her geçen gün kuvvetlenmektedir.


Açılış töreni; plaket takdiminin gerçekleştirilmesinin akabinde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ve Vali Seddar Yavuz ile protokol üyelerinin hayırlı olsun dilekleriyle açılış kurdelesinin kesilmesi ve stantların gezilmesiyle sona erdi.
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda ilk olarak 2019 yılında “Yetenek Her Yerde” temasıyla yapılan fuar bu yıl ilimizde Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde yapılıyor. 1071 firmanın katıldığı 750 etkinliğin düzenleneceği ve iki gün boyunca devam edecek Marmara Kariyer Fuarına 50 binin üzerinde ziyaretçinin katılımı bekleniyor. Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr.Salim Atay ile Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz Hanımefendinin yanı sıra Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Bolu Valisi Erkan Kılıç, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı Kurmay Başkanı Deniz Albay Mustafa Doğan, Kocaeli Milletvekilleri; Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Prof. Dr. Mühip Kanko, Harun Özgür Yıldızlı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve eşi, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Baro Başkanı Av. Mehmet Gül, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Bozkurt, İlçe Belediye Başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları, iş adamları ve OSB yöneticileri, üniversitelerin rektörleri, rektör yardımcıları, kariyer merkezi müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER