banner166

Almanya'nın kapısı Türklere açılıyor

Almanya'nın kapısı Türklere açılıyor. Koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasası reformunda anlaşmaya vardı. Artık ülkedeki vatandaşlığa geçme 5 yılda tamamlanabilecek.

Almanya'nın kapısı Türklere açılıyor
banner158
banner174

Almanya'da vatandaşlık yasası reformu için anlaşma sağlandı. Koalisyon hükümeti Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi (Grüne) ve Hür Demokrat Partinin (FDP), çifte vatandaşlığı kolaylaştıracak yasadaki değişiklikler konusunda hemfikir olduklarını belirttiler.

Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla hükümet, vatandaşlığa kabul işlemlerini önemli ölçüde basitleştirmeyi, bu sayede göçmenlerin ülkeye uyumunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. 49 sayfalık yasa tasarısı taslağına göre, Almanya'da uzun yıllardır yaşayan göçmenler daha hızlı vatandaş olabilecek.

VATANDAŞLIK İÇİN 8 YIL ŞARTI 5'E İNİYOR

Almanya'da vatandaşlığa geçmek için mevcut 8 yıl şartı 5 yıla inecek. 67 yaşından büyükler için vatandaşlığa kabulün ön koşulu olarak yazılı sınav şartı yerine mülakat yeterli olacak. Almanya'da yaşayan ve 5 yıl boyunca yasal olarak çalışmış bir yabancının çocuğu da daha çabuk Alman vatandaşı olabilecek. Almanya'da güncellenmesi planlanan vatandaşlık yasası ülkedeki en kalabalık yabancı nüfusu oluşturan Türkleri de yakından ilgilendiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER