İtalya bandıralı yolcu gemisi alev alev yandı

Yunanistan açıklarında 237'si yolcu olmak üzere 288 kişinin bulunduğu İtalya bandıralı yolcu gemisi alev alev yandı.

İtalya bandıralı yolcu gemisi alev alev yandı
banner158

Yunanistan yolculara yardım için üç römorkör ve üç devriye botunu bölgeye gönderirken, Yunan makamları aralarında 24 de Türk'ün bulunduğu yolcuların tamamının kurtarıldığını açıkladı. Ülke basını ise 11 kişinin kayıp olabileceği bilgisini servis etti. Gemideki Türk şoförlerden biri "Bizi Korfu limanına getirdiler ama gemideki her şeyimiz yandı" dedi.
237 yolcu ve 51 mürettebatla Akdeniz'de seyreden İtalyan bayraklı yolcu gemisinde yangın çıktı. Turistlerin ağırlıklı olduğu geminin kaptanı yolculardan tekneyi terk etmelerini istedi. Gemide çıkan yangın sonrası Akdeniz'de kısa sürede zamana karşı yarış başladı.

Yunanistan'ın Igoumenitsa kentinden İtalya'ya gitmekte olan Euroferry Olympia'ya yardım etmek için üç römorkör ve üç devriye botunun gönderildiği açıklandı.Yunan sahil güvenlik basın ofisinden bir yetkili AFP'ye verdiği demeçte, olayın Yunanistan ile Arnavutluk arasında, Korfu'nun kuzey kıyısı açıklarında sabah 1:30 GMT'de (TSİ 4:30) meydana geldiği belirtildi.Akdeniz'de yanan İtalyan gemisinde 24 Türk'ün olduğu ortaya çıktı. Yolcuların tamamı tahliye edildi.Ticaret Donanması Dışişleri Bakanı Kostas Katsafados geçtiğimiz saatlerde Yunan radyo istasyonu Skai'ye verdiği demeçte tüm yolcular güvende olduğu bilgisini vermişti. Ancak Yunan medyasında yer alan haberler 11 kişinin kayıp olabileceği yönünde. Aynı haberlerde bu kişilerin bilet alan ancak gemiye binmeyen yolcular olabileceği belirtiliyor. Yunan devlet televizyonuna göre, gemide 24 de Türk yolcu bulunuyordu.
Syrena Gemisinin Kaptanı Cevdet Bilen, "Sabaha karşı saat 05:00 civarlarında bir mesaj gönderilip, arama-kurtarmaya katılmamız söylenmişti. Bu bölgedeki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gemi için için yanmaya devam ediyor. Kaç personel olduğunu bilemiyoruz. Belirli noktalar üzerinde arama kurtarma çalışması devam ediyor' dedi.
Gemideki Türk şoförlerden Hayrullah Çetin, 'Yunanistan'dan bindik, İtalya'ya gitmek için. En son gemiye ben bindim. 02'ye 10 vardı. Saat 04'e 10 kala anons ettiler, gemiyi boşaltın diye. Bizi toplanma alanına topladılar. Deniz polisi ulaştı, iki filikaya aldılar, Korfu limanına getirdiler. Biz şu anda limandayız' dedi.Yunan sahil güvenlik ekipleri yolcuları ve mürettebatı Yunanistan'ın Korfu adasına nakletti. Geminin kalkıştan yaklaşık 9 saat sonra Brindisi limanına ulaşması planlanıyordu. Yunan sahil güvenliğine göre yangının nedeni henüz bilinmiyor. Olay ile ilgili soruşturma sürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178