Le Mont-Saint-Michel Adası Nasıl Bir Yerdir ?

Le Mont – Saint – Michel, Avrupa Birliği üyesi Fransa’nın Normandiya bölgesinde bulunan dünyaca ünlü bir adadır.

Le Mont-Saint-Michel Adası Nasıl Bir Yerdir ?
banner158
banner174

Ada son derece küçük olup, bünyesinde dünyaca ünlü bir yapı bulundurur. Fransa’nın kuzey batı bölgesinde yer alan Le Mont – Saint – Michel, Couesnon Nehri’nin ağzında bulunur ve Avranches’e de oldukça yakın bir konumdadır. Adanın yüzölçümü yaklaşık olarak 100 hektardır. Coğrafi olarak bir ada olan bu bölgeye hukuki anlamda Fransa’nın iç toprağı olarak kabul edilir. Dünyanın en sıra dışı mekanları arasında yer alan Le Mont – Saint – Michel, butik bir ada olarak da adlandırılır. Çok köklü bir geçmişe sahip olan Le Mont – Saint – Michel, antik döneme ait birçok tarihi özelliği de barındır. İnsan varlığı açısından çok eski bir yer olan Le Mont – Saint – Michel, bünyesinde 10 bin yıldan daha köklü bir geçmişe sahiptir. Fransa’nın bir dönem için sahip olduğu feodal düzeninin en iyi örneklerinden olan Le Mont – Saint – Michel, üzerinde bulundurduğu kendiyle aynı adlı yapıyla da dikkatleri çekmektedir. Bu yapı çok sıra dışı bir şekilde tasarlanmıştır. Yapının en üst kısmı; ”tanrı”ya adanmıştır. Onun bir altı ”meclis” olarak kullanılır, meclis olarak kullanılan kısmın bir alt bölümü ise, ”manastır” olarak adlandırılır.

”tanrı, meclis, manastır” ayrımıyla yetinmeyen Le Mont – Saint – Michel, geriye kalan kısımları da, çiftçilere, balıkçılara ihtisas etmiştir. Bu anlamda sıra dışı bir yer olarak karşımıza çıkan Le Mont – Saint – Michel, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilir. Dünyanın en popüler bölgelerinin başında gelen Le Mont – Saint – Michel’de sadece 44 kişi resmi olarak yerleşik bir hayat sürmektedir. Oysa bölge o kadar popülerdir ki, her yıl milyonlarca turist bölgeye akın etmektedir. Elde edilen son veriler göstermekte ki, Le Mont – Saint – Michel, yıllık olarak 3 milyondan fazla kişiyi ziyaretçi olarak ağırlamaktadır. Bu dünyada bir rekor olarak kabul edilir. Topraklarında 44 kişinin resmi olarak yaşadığı bir bölgenin 3 milyona yakın kişi tarafından ziyaret edilmesi, daha önce rastlanılan bir durum değildir. Le Mont – Saint – Michel ve üzerinde yer alan yaklaşık olarak 60 adet yapı, hem Fransa hem de UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. UNESCO söz konusu bölgenin sınırlarında yer alan hemen hemen bütün yapıları UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil etmiştir.

Özellikle Le Mont – Saint – Michel’in sahip olduğu körfez oldukça etkileyicidir. Çok sıra dışı bir yer olması sebebiyle milyonlarca turistin akın ettiği bu bölgede sadece gecelik 25 kişi konaklayabilmektedir. Ancak bu adada olmasa da civar bölgelerde konaklayan gezginler bu sayede adayı gezebilme fırsatını da elde edebilmektedir. Le Mont – Saint – Michel, çok popüler olması sebebiyle Fransız ve Amerikan sinemasında oldukça revaçta olan bölgeler arasında bulunur. Bu anlamda bölge 10’dan fazla filmde mekan olarak kullanılmış ve bu da bölgeyi tanımayanlar için bir reklam çalışması niteliğinde olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER