Başkan Çiler Gebze'nin kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutladı!

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler Gebze'nin kurtuluşunun 100. yıldönümü ile alakalı kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Çiler Gebze'nin kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutladı!
banner158
banner174

Gebze’miz, kayıtlara göre Bitinya Kralı Nicomed döneminde ve M.Ö. IV. yüzyılda kurulmuş, M.Ö. 73 yılında Romalıların eline geçmiş, kısa bir süre İstanbul'u fethetmek için bölgeye gelen Arapların egemenliğine girmiş, Osmanlı hakimiyetine kadar bir Bizans şehri olarak kalmıştır. Gebze’mizin tarih sayfalarına konu olmasının en önemli nedenlerinden biri, Kartacalı Komutan Hannibal Barca’nın krallık döneminde bölgemize yerleşmiş olmasıdır. 

O dönemde hem denize, hem de karaya hakim bir tepe üzerine kurulu olan şehrimizin Eskihisar olduğu eski kaynaklar arasında yer almış, 1330 yılında Osmanlılarla Bizans arasında yapılan savaştan sonra Gebze'nin de içinde bulunduğu bölge, Osmanlı idaresine dahil edilmiştir. Gebze'de kendi adına cami yaptıran, bölgede izler bırakan ilk Türk büyüğü Orhan Gazi de, bölgenin imarı için büyük çabalar göstermiş, işletmeler kurarak vakıflar tesis etmiştir. 

Birinci Dünya Savaşı sonrası imzalanan Mondros Mütarekesi ile de İngilizlerin işgaline maruz kalan Gebze (1918), İngilizlerin 1920'de bölgeyi Yunanlılara terk etmesi üzerine, bir süre Yunanlıların kontrolünde kalmış, 12 Ekim 1922 tarihinde de düşman işgalinden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğindeki ordumuz tarafından kurtarılarak, bu güzel şehir bizlere miras kalmıştır.  

Gebze Ticaret Odası olarak bizler; Kartacalı Komutan Hannibal’dan,  1481 yılında Doğu’ya gerçekleştireceği sefer sırasında konakladığı ve hayatını kaybettiği, içerisinde 17. Yüzyılda yaptırılan çeşme ve namazgahı bulunan Fatih Sultan Mehmet Han’ın otağına, “İlk Türk Müzesi”nin kurucusu Osman Hamdi Bey’in müzesine kadar bir çok tarihi dehayı bünyesinde barındıran, içerisinde bulunan, Türkiye ekonomisine yön veren OSB’lerden teknoparklara, serbest bölgelerden büyük sanayi kuruluşlarına, Ar-Ge’ cilere, TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, TSE, Bilişim Vadisi, Teknoloji Bankası, Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin yerli otomobilinin (TOGG) AR-GE Merkezi gibi önemli kuruluşlara ev sahipliği yapan, sanayinin ve bilimin üssü, aynı zamanda teknolojinin vücut bulduğu yer Gebze’mizin gelişmesi, daha da büyümesi, tarihi ve turistik dokusunun korunarak gelecek nesillere aktarılması için çalışmaya tüm paydaşlarımız ile devam edeceğiz.

Gebze’mizin Büyükşehirli İl statüsüne ulaştırma gayretimizi devam ettirerek; Gebze’mizin kurtuluşunun 100. Yıldönümünü kutlar, Gebze Ticaret Odası olarak bizlere emanet edilen bu güzel bölgeyi her geçen gün daha da ileriye taşıma bilinciyle, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anarım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER