Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Rusya-Ukrayna krizinde taraflara tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulunuldu.

Millî Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı
banner158

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Beştepe'de yapıldı.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantı 4 saat 45 dakika sürdü.Yapılan yazılı açıklamada toplantıda Rusya-Ukrayna krizinin ele alındığı bildirildi.

5 maddelik MGK bildirisinin tamamı şöyle:

BASIN AÇIKLAMASI

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 27 OCAK 2022 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR. TOPLANTIDA;

1. 2021 YILINDA MİLLÎ GÜVENLİĞİMİZ BAKIMINDAN ÖNEM ARZ EDEN SİYASİ, ASKERÎ, İKTİSADİ VE SOSYAL GELİŞMELER TÜM YÖNLERİYLE DEĞERLENDİRİLMİŞ; 2022 YILINDA KARŞI KARŞIYA KALINMASI MUHTEMEL SINAMALAR VE BU ÇERÇEVEDE YÜRÜTÜLECEK FAALİYETLER MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ TERÖR ÖRGÜTLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZA YÖNELİK HER TÜRLÜ TEHDİT VE TEHLİKEYE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM, KARARLILIK VE BAŞARIYLA İCRA EDİLEN OPERASYONLAR HAKKINDA KURULA BİLGİ SUNULMUŞTUR.

3. RUSYA FEDERASYONU VE UKRAYNA ARASINDA ARTAN GERGİNLİK ELE ALINMIŞ; GERİLİMİN ARTMASININ HİÇ KİMSENİN MENFAATİNE NETİCELER DOĞURMAYACAĞINA DİKKAT ÇEKİLEREK, TÜM TARAFLARA SAĞDUYU İÇİNDE TANSİYONUN DÜŞÜRÜLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNULMUŞTUR.

4. GÜNEY KAFKASYA’DA BARIŞ VE İSTİKRARI GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA KURULAN MEKANİZMALARIN VE SARF EDİLEN GAYRETLERİN TÜRKİYE VE ERMENİSTAN BAŞTA OLMAK ÜZERE, TARAFLARIN YAPICI VE SAMİMİ ÇABALARIYLA İLERLETİLMESİNE ATFEDİLEN ÖNEM VURGULANMIŞTIR.

5. ULUSLARARASI HUKUKU PERVASIZCA İHLÂL EDEN VE ÇARPITAN, ANTLAŞMALAR HİLAFINA ADALARI SİLAHLANDIRMAYI ISRARLA SÜRDÜREN YUNANİSTAN, DİYALOG VE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRILARIMIZA SAMİMİYETLE KARŞILIK VERMEYE DAVET EDİLMİŞ; EGE VE AKDENİZ’DEKİ MEŞRU HAK VE MENFAATLERİMİZİN KORUNMASI HUSUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZ TEKRAREN HATIRLATILMIŞTIR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178