Prof. Dr. Veysel EROĞLU Kimdir?|Veysel EROĞLU Kimdir?

60. Hükümet Çevre ve Orman Bakanı. 61,62,63,64 ve 65. Hükümet Orman ve Su İşleri Bakanı, Dünya Su Konseyi Eski Guvernörü, T.C Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilcisi,Prof. Dr. Veysel EROĞLU Kimdir?

Prof. Dr. Veysel EROĞLU Kimdir?|Veysel EROĞLU Kimdir?
banner158

18 Ağustos 1948’de Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde doğdu. Baba adı İbrahim, anne adı Emine’dir. İlk tahsilini Şuhut’ta, orta ve lise öğrenimini Afyon’da tamamladı.

1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kaydını yaptırdı ve 1978 yılında mezun oldu.

Askerlik hizmetimi yaptıktan sonra da akademik hayata atılarak, önce Yıldız Teknik Üniversitesinde, bilahare İTÜ İnşaat Fakültesinde akademik hayatına devam etti. İTÜ’de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda vazife aldı.

1980 yılında doktoramı tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1984 yılında Doçent, 1991 yılında ise Profesör unvanını kazandı. Bu dönemde kamu kurum ve kuruluşları, sanayi kuruluşları ve belediyelere müşavirlik yaparak çeşitli proje yapım ve kontrollük hizmetlerinde vazife aldı. Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

Akademik hayatım boyunca su temini, atık su arıtımı gibi başlıklarda 10 adet kitap yazdı ve 5 adet kitabın da çeşitli bölümlerini hazırladı. 45’i yabancı dilde olmak üzere 350’nin üzerinde ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları ile kitapları yayınlandı.

İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu ÜyeliğiÇevre Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı; İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı; İGDAŞ, BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve DSİ Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Su Vakfı kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörlüğü yapmıştır.

2013 yılında Birleşmiş Milletler Dünya Ormancılık Zirvesi Başkanlığını, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 2016 yılında kurulan Su Konseyi Başkanlığını yapmıştır. 2015 yılında 2 yıl süreyle Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele 12. Taraflar Konferansı (COP12) Dönem Başkanlığı vazifesinde bulunmuştur.

İSKİ, DSİ ve Bakanlık vazifeleri boyunca ülkemizin su alanında Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını gerçekleştirmiştir. Bu alanda 9.000’in üzerinde tesisi ülkemize kazandırmıştır.

23 ve 24. Dönemde Afyonkarahisar, 25. Dönemde İzmir ve 26. Dönemde Afyonkarahisar Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çevre ve Orman Bakanlığı; 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümette Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptı. Halen 27. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili olup aynı zamanda Cumhurbaşkanı Irak Özel Temsilciliği vazifesini yürütmektedir. Ayrıca TBMM’de kurulan “Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması için Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu”nun Başkanlığını yürütmektedir.

İngilizce bilen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178