Rektör Hülagü Başdanışman Oldu! Sadettin Hülagü Kimdir?

Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığına atandı. Atama kararı resmi gazetede yayımlandı

Rektör Hülagü Başdanışman Oldu! Sadettin Hülagü Kimdir?
banner158


Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 2014-2018 ve 2018-2022 yılları arasında iki dönem Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü yapmış, üniversitenin yeni rektörü cumartesi günü belli olmuş, KOÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk rektörlüğe atanmıştı. 

Yeni rektör atandıktan sonra Sadettin Hülagü'nün durumu merak ediliyordu. Kimileri üniversitedeki görevine döneceğini, kimileri ise Ankara'da önemli bir göreve getirileceğini iddia ediyordu. İşte bu konu da netleşti. Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı oldu. Hülagü'yü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı yapan kararname Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

PROF.DR.SADETTİN HÜLAGÜ KİMDİR?

1959, Erzurum doğumlu olan Sadettin Hülagü, Erzurum Lisesi'nden mezun olduktan sonra, lisans(1981) eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tamamladı. Hava Uzay Tababeti ve Uçuş Doktorluğu kursunu bitirdi. Uçuş Doktorluğu ve Paraşüt uzmanlığı aldı. GATA Ankara İç Hastalıkları A.B. Dalı'nda İç Hastalıkları uzmanlığı eğitimi aldı ve mezun oldu. 1990-1992 yılları arasında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalı ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde Gastroenteroloji yan dal uzmanlığından mezun oldu.

1996'da Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Başkanlığı'na atandı ve Gastroenteroloji Bilim Dalı'nı kurdu. Amerika Oklahoma eyaleti Baptist Medical Center-Intergris Liver Unitte Karaciğer transplantasyonu ve terapotik endoskopi üzerine eğitim aldı. Türkiye'de ilk defa Çift Balonlu Enteroskopi uygulamasını başlattı ve eğitimler verdi. İtalya'da Modena Üniversitesi'nde Kolonjioskop konusunda Prof. Dr. Rita ile birlikte çalışmalar yaptı. Bu konuda Türkiye'de ilk kez SpyGlas kolonjioskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi görüntülenmesi ve tedavisini gerçekleştirdi.

2014 Yılı Ekim ayında yapılan rektörlük seçimlerinde 1. olmuş ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır. 2022 tarihinde görev süresi dolduktan sonra tekrardan rektörlüğe aday olmamış, görevi Nuh Zafer Cantürk'e devretmiştir.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2022, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178