Shell'den güneş elektriği ile madeni yağ ve gres üretimi

Shell & Turcas, Derince’deki Shell Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi’nin çatısını 2.744 adet güneş paneli ile kaplayarak, güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlıyor.

Shell'den güneş elektriği ile madeni yağ ve gres üretimi
banner158

Shell Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Şirket en geç 2050 yılına kadar tüm ürünlerinin üretiminden ve operasyonlarından kaynaklanan emisyonları net sıfıra indirmeyi hedefliyor. Daha fazla yenilenebilir enerji ürünü satarak enerji ürünlerinin net karbon ayak izini azaltmayı da hedefleyen Shell, daha temiz enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek üzere müşterileri ile farklı sektörlerle ve devletlerle birlikte çalışmayı da benimsiyor.

DÜŞÜK KARBONLU ENERJİLER

Shell net sıfır hedefi doğrultusunda, elektrikli araçlar için şarj istasyonları, hidrojen, güneş ve rüzgar enerjisiyle üretilen elektrik gibi daha düşük karbonlu enerjiler sağlıyor. Küresel hedefi ile uyumlu olarak Shell & Turcas, Akdeniz havzasındaki tek gres ve en büyük madeni yağ üretim tesisi olan Derince Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisi'nin çatısını solar panellerle kaplayarak, güneş enerjisinden elektrik üretmeye başlıyor.

1 MW’LİK ÇATI ÜSTÜ GES

Türkiye'de sektöründe bir ilk olan bu uygulama sayesinde yılda yaklaşık 500 ton karbon salınımı engellenecek. Deprem Yönetmeliğine uygun şekilde öncelikle 500'den fazla çelik boru ile güçlendirilen binaların üzerine 2.744 adet solar panelin yerleştirme ve kablolama işlemleri tamamlandı. Her iki yüzeyden de elektrik üretme özelliğine sahip çift taraflı panellerin kullanıldığı sistem böylece hem zeminden yansıyan hem de ortamda dağılan güneş ışığını kullanabilecek. Toplam kurulu gücü yaklaşık 1MW (905,52kW) olan sistem, aynı zamanda mobil uygulama ile uzaktan bağlantı sağlanarak her bir panelin performansı ve üretim değerleri anlık olarak takip edilebilecek.

100 İSTASYONA GÜNEŞ ELEKTRİĞİ

Daha önce istasyonlarında da benzer dönüşümü başlatan Shell & Turcas, dönüşümü gerçekleştirdiği istasyonlarındaki elektrik ihtiyacının yüzde 30'unu güneş enerjisinden sağlıyor. Şirket, 2022 yılı sonuna kadar ülke genelinde, elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyon sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyor. Bu sayede Türkiye’deki toplam güneş enerjisi kurulu gücünün yaklaşık 5 MW seviyesine çıkartılması planlanıyor.

FABRİKA İHTİYACININ YÜZDE 25’İ GÜNEŞTEN

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell’in enerji dönüşümünde önemli bir küresel oyuncu olduğunu vurguladı. Erdem, “Sektörde bir ilk olarak Derince Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisimizin çatısını solar panellerle kapladık. Toplam kurulu gücü yaklaşık 1MW (905,52kW) olan solar paneller sayesinde, Derince’deki tesisimizin elektrik ihtiyacının yüzde 25'ini güneş enerjisinden sağlayacağız" dedi.   Etiketler : Shell, güneş enerjisi, madeni yağ, gres, Shell & Turcas, Derince 

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178