banner166

320 bin kişilik FETÖ listesi deşifre edildi

FETÖ'nün emniyetteki gizli yapılanmasına büyük darbe vuruldu. Gizli tanığın paylaştığı dosyalar 6 yıllık çalışmanın ardından deşifre edildi. Listede örgütün sözde üst düzey kripto isimleri de yer alıyor.

320 bin kişilik FETÖ listesi deşifre edildi
banner158
banner174

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele devam ediyor.Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), FETÖ'nün kritik isimlerine ulaşacak gizli dosyadaki şifreleri 6 yıl süren çalışmanın ardından çözdü.TRT Haber'in aktardığına göre soruşturmanın ilk adımı 2017'de Ankara'da atıldı.

'Garson' kod adlı gizli tanık, savcılığa giderek bir cep telefonu ve 2 mikro SD kart teslim etti.Kartların içinde örgütün emniyet yapılanmasına yönelik bilgiler vardı.SD kartların yüzde 30'luk bölümü açılıp emniyetteki FETÖ yapılanmasının bir bölümü açığa çıkarıldı.Ancak kartların yüzde 70'lik kısmı özel programlarla şifrelendiği için açılamadı, uzmanlar titiz ve sabırlı bir çalışma yürüttü.6 yılda çözülen verilerden FETÖ'nün 2000-2016 yılları arasındaki tuttuğu 16 yıllık dev istihbarat arşivi çıktı, 320 bin kişiyi kapsayan liste deşifre edildi.Veriler MİT tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı'na gönderildi.55 bin dosya satır satır incelenirken örgütün sözde üst düzey kripto isimleri açığa çıkarıldı.Ele geçirilen bilgilerin arasında elebaşı Gülen'in örgüt üyelerine tavsiyeleri ve gönderdiği talimatlar da yer aldı.Yapılan deşifre sonrası yeni soruşturmaların açılması bekleniyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER