Batarya fabrikasına temel atılıyor

Togg ile Çinli enerji devi Farasis ortaklığında enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere kurulan Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri’nin Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü için bugün inşaat başlangıç töreni düzenleniyor.

Batarya fabrikasına temel atılıyor
banner158
banner174

BURSA (İGFA) - Türkiye’nin ilk batarya fabrikasının temelleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla atılıyor.

Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak ve istihdam anlamında da Bursa’ya ve Türkiye’ye önemli bir getirisi olacak tesisin temel atma törenini İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir de yakından takip ediyor.

Türkiye Yüzyılı vizyonu ve Milli Teknoloji Hamlesi açısından adeta hasat dönemi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kaar yapılan önemli yatırımların meyvelerini tek tek topladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta hayata geçirilen teknolojij ve sanayi hamlelerini özetledi.

"3 DAKİKADA 1 MİLLİ GURURUMUZ TOGG ÜRETİLİYOR..."

Togg'un asla sıradan bir araç olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasada var olma nişanesi olduğunu söyledi. Milletimiz Togg'a sahip çıkarken birilerinin çamur atmaya çalıştığını belirten Erdoğan, "Türkiye'nin ekonomik gelişiminin ve küresel saygınlığının sembollerinden olan, mıuhalefetin 'fabrikası yok' dediği Gemlik'te her üç dakikada bir Togg üretiliyor. 2025 yılından itibaren Togg'u dünyaya ihraç edeceğiz" diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ ÜRETİM ÜSSÜ YAPMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ

Bu yıl 28 bin adet, 2030 yılına kadar da toplam 1 milyon adet Togg'u sahipleriyle buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan, bu yola Avrupa'nın ürettim üssü olma hedefiyle çıktıklarını anlattı. Türk ekonomisine katkı sunanların yanında olmayı sürdüreceklerini belirten Erdoğan, gerçek yatırımcılarla yürüyeceklerini kaydetti.

Siro Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Kieth Kepler, bu önemli projeye ilgi ve desteğin kendisini heyecanlandırdığını belirtti. Kepler, şirketin konumu ve hedeflerini anlattı.

Siro Yönetim Kurulu Başkanı Gürcan Karakaş, yaklaşık 6 aydan sonra anlamlı bir günde beraber olduklarını ve bu süreç içerisindeki sessiz sedasız ilerlemenin detaylarını anlattı. Karakaş, işin başında bir otomobilden fazlasını yapmak üzere yola çıktıklarını kaydederek, "Teknoloji şirketinin DNA'sını oluşturmak vardı. Fikri mülkiyet hakları olan teknoloji şirketi oluşturmak hedefimizdi, oyunun kurallarını yeniden tanımlamak gerekiyordu" dedi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan sonra söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu iki yatırımı bizzat Gemlik ve Bursa'ya kazandırdığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şükranlarını arz etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2023, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER