İslam alemi Ramazan ayının habercisi Berat gecesine hazırlanıyor

Milyarlarca Müslüman; İslam geleneğinde kurtuluş, af ve arınma vesilesi olarak kabul edilen, ramazan ayının habercisi Berat Kandili’ni idrak edecek.

İslam alemi Ramazan ayının habercisi Berat gecesine hazırlanıyor
banner158

Halk arasında "üç aylar" olarak bilinen recep, şaban ve ramazan aylarından ikincisi olan Şaban ayının 15'inci gecesine denk gelen Berat Kandili, "Beraet" kelimesinden hareketle günahlardan arınma, temize çıkma, aklanma, affedilme, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

Hazreti Muhammed'in (s.a.s.), Berat Kandili'ne ilişkin şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

"Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim' buyurur."

Dini geleneğimizde ayrı bir önem atfedilen üç aylardan Şaban ayının ortasına ulaşmak demek, çok yakında ayların sultanı Ramazana kavuşmak demek. Evet bu buluşmanın müjdesini derinden dillendiren Berat geliyor...

Bu geceye mağfiret gecesi de denmiştir. Çünkü bu gecede pek çok kimseyi Cenab- ı Hakk’ın affedeceği Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir. Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmiştir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2022, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner179

banner178