Cumhurbaşkanı Novak ve Başkan Büyükakın  kahraman köpek Mancs’in anıtını açtı

Gölcük depreminin kahramanlarından olan ve 2006 yılında ölen, Macar Arama Kurtarma Ekibinin köpeği Mancs’ın anıtı konuk Cumhurbaşkanı’nın katılımıyla açıldı

Cumhurbaşkanı Novak ve Başkan Büyükakın  kahraman köpek Mancs’in anıtını açtı
banner158
banner174

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Macaristan Katalin Novak, 1999 Gölcük Depreminin kahramanlarından Macaristan Arama Kurtarma Köpeği Mancs’ın anısına İzmit Pişmaniyeciler Meydanında yapılan anıtın açılışını katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile misafir Cumhurbaşkanı Novak, buradaki program sonrasında Seka Kültür Alanında bulunan Thököly İmre Anı Evi’ni ziyaret etti.

 

KAHRAMAN KÖPEĞİN ANISI İZMİTTE YAŞATILACAK 

1999 Gölcük Depreminde arama kurtarma faaliyetleri için İzmit’e gelen Macaristan ekibi içerisinde yer alan köpek Mancs, deprem döneminde Hatıra Kaplan isimli 3 yaşındaki çocuğu bularak kurtarılmasına vesile olmuştu. Ülkemize geçmişteki birçok depremde gelen Mancs’in anısı İzmit Pişmaniyeciler Meydanında yapılan anıtı ile yaşatılacak. Anıtın açılışı için düzenlenen programa Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Kocaeli Vali Vekili Ekrem Çalık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alparslan Kaya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Mancs’in sahibi ve Macaristan Arama Kurtarma Ekibinden Laszlo Lehoczki ile arama kurtarma köpeği Hope, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Adnan Polat, Macaristan ve Türkiye’den protokol üyeleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

 

“DOĞAL AFETLERDEN SONRA NASIL HAREKET ETTİĞİMİZ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Düzenlenen programın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Novak, “Bazı felaketlere insanların kendisi yol açar mesela savaşlara fakat bazı trajediler ve kötü afetler doğa yolu ile meydana geliyor yani deprem gibi. 6 Şubat gününü de bu şekilde anacağız. O gün her şey değişti alt üst oldu. Doğal afetler meydana gelir engel olamayız fakat sonrasında nasıl hareket ettiğimiz çok önemlidir. Türk-Macar ittifakı ve dostluğu zaten kayıplar sırasında çok güçlendi, örneğin 1999 depremi ve şimdi yaşanan deprem sonrasında. Bu felaketlerin ardından yardıma Macarlar geldi. Sayın Recep Tayyip Erdoğan beni davet ettiğinde henüz 6 Şubat olmamıştı. Henüz bilmiyordu gündemde olacağını ama biz Mancs köpeğinin anısına bir anıt dikmeye karar verdik” dedi.

 

“MACAR ARAMA KURTARMA EKİPLERİ 35 KİŞİYİ KURTARDI”

Cumhurbaşkanı Novak, “Depremde 67 arama kurtarma görevlisi yardımcı oldu ve 29 arama kurtarma köpeği geldi. 35 kişinin canını kurtardı. Evet biliyoruz ölen sayısı çok fazla 50 bin kişi hayatını kaybetti. 35 kişi çok az diye düşünebilirsiniz. Fakat tek bir can bir anne ve baba için bir dünya adına da gelebilir. Şimdiki ziyaretimde hem Ankara’yı ziyaret ettim hem de deprem bölgesini görmüş oldum” şeklinde konuştu.

 

“MANCS’IN ANITI BİZLER İÇİN SEMBOL OLDU”

Deprem bölgesinde 5 yaşındaki Ahmet ismindeki depremzede çocuk ile buluşma fırsatı bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Novak, “Ahmet maalesef annesini, babasını, kardeşlerini yani ailesini ve bacağının bir tanesini kaybetti. Bu kurtarma grupları olmasaydı Ahmet de hayatta olmayacaktı. Ahmet aslında bir örnek, bunun gibi birçok aile bulunuyor. Ahmet mucizenin ve hayatın simgesi oldu. Aynı şekilde Mancs’ın anıtı da bizler için bir sembol oldu. Özlemin ve cesaretin sembolü oldu. Burada bu törene katılanlara teşekkür ediyorum. Bu sene Türk-Macar diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutluyoruz. Dilerim ki en az bir yüz sene daha sürsün Türk Macar münasebetleri, sembollerimiz ve değerlerimiz cesaret olsun” dedi.

 

“MANCS ANITI DOSTLUĞUMUZU PEKİŞTİRECEK”

Misafir Cumhurbaşkanı ve heyetini Kocaeli’de ağırlamaktan büyük onur duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Başkan Büyükakın, “Toplumlarımız ve ülkelerimiz uzunca yıllara sirayet eden, çok uzun bir geçmişi olan bir kardeşlik ve dostluk hukuku içerisindeler. Şehrimiz ve Macaristan’ın farklı şehirleri arasındaki dostluk ilişkileri yıllardır devam ediyor. Bugün burada 1999 depreminde arama kurtarma faaliyetlerine katılmış olan Mancs’ın heykelinin şehrimize konmuş olması, bu dostluğu pekiştirecek ve ayrı bir tarihi başlangıç olacaktır. Mancs’ın sahibi ve onun ekibindeki arkadaşlar, bu depremde de yine 35 tane depremzedemizi kurtarılması için görev aldılar. Ben onlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

“TÜRKİYE’DE VE MACARİSTAN’DA BİRÇOK ETKİNLİK GERÇEKLEŞİRMEK NİYETİNDEYİZ”

Macaristan Büyükelçisi ve Kocaeli Başkonsolu ile Kocaeli’de birçok güzel çalışmayı yürüttüklerini belirten Başkan Büyükakın, “Kocaeli bu çalışmaların en güçlü şehirlerinden birisi olacağını umuyorum. Thököly İmre Anı Evi başta olmak üzere ve buna benzer birçok etkinliği hem burada hem de Macaristan’da gerçekleştirmek üzere şimdiden iyi niyetimizi belirtmek isterim. Bir kez daha hem 1999’da yaşamış olduğumuz Gölcük Depreminde hem de bu yıl yaşamış olduğumuz felakette bizleri yalnız bırakmayan Macar dostlarımıza yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

NOVAK VE BÜYÜKAKIN ANITI BİRLİKTE AÇTI

2006 yılında ölen ve Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkedeki afetlerde görev yapan kahraman Köpek Mancs’ın anıtı gerçekleşen program sonrasında Cumhurbaşkanı Novak, Kocaeli Vali Vekili Çalık ve Başkan Büyükakın tarafından yapıldı. Macaristan Arama Kurtar Ekibinin Köpeği Hope, Mancs’ın anıtına gül bıraktı. Cumhurbaşkanı Novak, Başkan Büyükakın, Kocaeli İtfaiyesi Arama Kurtarma Ekibi ile Macaristan Arama Kurtarma Ekibi, Mancs anıtının önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Adnan Polat ise Cumhurbaşkanı Novak, Kocaeli Vali Vekili Çalık ve Başkan Büyükakın’a plaket takdim etti. Kahraman köpek Mancs’ın anıtı Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı, Macaristan Fahri Konsolosu Alparslan Kaya’nın katkılarıyla yapıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER