Başbakan Kim İçin Sert Konuştu ?

IKBY Başkanı Barzani'nin "referandumu donduralım" teklifiyle ilgili konuşan Başbakan Yıldırım, "Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin." diyerek sert çıktı.

Başbakan Kim İçin Sert Konuştu ?
banner158

 Başbakan Binali Yıldırım, Ege Ekonomik Forumu'nda konuştu. IKBY Başkanı Barzani'nin referandumu donduralım teklifiyle ilgili, "E peki buraya gelecektin niye bu yanlışta ısrar ettin. Niye yıllardır sizi himaye eden, hayat alanı oluşturan Türkiye'nin sözünü dinlemedin. Her neyse 'yanlış hesap Bağdat'tan döner' derler ve nihayet yanlış hesap Bağdat'a gitmeden dönmüş oldu." dedi.

"NİYE TÜRKİYE'NİN SÖZÜNÜ DİNLEMEDİN?"

Başbakan Yıldırım, "Zenginlik merkezleri artık doğudan batıya değil, doğuya doğru hicret ediyor. Son dönemde ayrılma istekleri, referandum, brexit gibi gelişmelerde bölgesel ekonomiye önemli ölçüde etkiliyor. Ortadoğu'da şu an için durum ümit verici değil. Kuzey Irak'ta verilen yanlış karar. Barzani, referandum öncesi şartlara dönüyoruz diye açıklama yaptı. Peki buraya gelecektin, niye bu yanlışta ısrar ettin? Niye yıllardır sizi himaye eden Türkiye'nin sözünü dinlemedin? Neyse, yanlış hesap Bağdat'tan döner. Yanlış hesap Bağdat'tan dönmüş oldu. Suriye ve Irak'ta siyasi otorite boşluğu iç savaş, bölgemiz için orta ve uzun vadede öngörü yapmamız için en büyük engel." diye konuştu.

HÜKÜMETTEN DE SERT TEPKİ: TAMAMEN TAKTİK AMAÇLI

Barzani'nin referandum kararını dondurma teklifiyle ilgili konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, , "Tamamen taktik amaçlı bir şey. Referandum kararını dondursa ne olur dondurmasa ne olur... Açık bir şekilde 'bu yoktur' demediği müddetçe, geri alınmadığı müddetçe bunun sonucu budur denilmesi gerekir." açıklamasında bulundu.

BARZANİ'DEN "REFERANDUM DONDURULSUN" TEKLİFİ

Açıklamada, IKBY ve Irak halkının çıkarları göz önünde bulundurularak, Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna, "ateşkesin sağlanması ve IKBY'deki tüm askeri operasyonların acilen durdurulması, 25 Eylül'de yapılan referandum sonuçlarının dondurulması ve IKBY ile merkezi yönetim arasında Irak Anayasası temelinde diyaloğa başlanması" önerisi sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner165

banner164